Lotus Notes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Lotus Notes, IBM tarafından geliştirilen, büyük şirketlerin ağ üzerinden kolayca mailleşmesini, veri alıp gönderebilmesini ve IT tarafından şirketin amaçlarına uygun veri girişi yapılabilen veya okunabilen sayfaların yaratılmasını sağlayan gelişmiş bir haberleşme ve ortak çalışma yazılımıdır.Yüzeysel olarak dışardan bakıldığında,kağıtları ortadan kaldırmak için tasarlandığı düşünülsede, asıl amaç düzgün bir şekilde rapor vermektir.Programın içeriği kısaca şöyledir;

E-mail Satınalma ve Takibi Fatura Tastikleri Personel Takibi Taşeron Takibi

Programın bazı özellikleridir.

Lotus Notes Nedir?

Lotus Notes, tek veya çok kullanıcılı iş akışı veya özel amaca yönelik uygulamalarının geliştirilip yaygın olarak kullanılabileceği bir platformdur. Lotus Notes belirli prosedürler çerçevesinde hareket eden iş süreçlerinin süresini kısaltıp kalitesini belirgin şekilde arttırır; bu iş süreçlerinin artan kalitesine doğru orantılı olarak çalışanların performansını yükseltir. Uygulama, geliştirme için gerekli olan teknolojileri tam bir bütünlük içerisinde birleştirir. Lotus Notes, içerdiği örnek uygulamalar yardımıyla organizasyonların iş akışlarına hızlı ve etkin çözümler üretmede yardımcı olur. Masaüstü ve ofis yazılımları ile ve geniş donanım destek portföyü ile bütünleşmeyi kolaylaştıran ortamını sunar. Aynı zamanda güçlü bir mail sunucu olan Notes; uygulama, mail ve takvim entegrasyonunu sağlar.

Sağladığı Kolaylıklar

    Kurumların hızlı karar almalarını ve hızlı hareket etmelerini sağlar.
    Gereksiz iş yükünü ortadan kaldırarak, vakit kazandırır.
    Proje takibi, iş takibi, elektronik posta, grup konferansı gibi birçok uygulama Notes ile hazır şekilde gelir.
    Hazır şablonların yanı sıra, kurumların iş tanımlamasına göre uygulamalar geliştirmelerini olanak sağlar.
    ERP ve CRM uygulamaları ile bütünleşebilir. 
    PC, Macintosh, UNIX vb her platfomda, her seviyedeki kullanıcıya ve kaynağa kullanıcı arabirimi sunar.
    Güvenli yetki kontrolü sağlar.
    Mail, takvim ve uygulama, entegre olarak çalışır.


Önemli Özellikler

Elektronik Posta Ortamı En güçlü mail sunucu ortamlarından biridir. Notes ile istenilen veritabanı içerisinden farklı bir elektronik posta programına geçmeye gerek kalmadan Notes-Mail ile kolaylıkla diğer kullanıcılara mesaj gönderilebilir. Üzerinde çalışılan doküman mesaja ilave edilerek istenilen kullanıcıya ulaştırılabilir ve takip edilmesi gereken önemli bilgiler, teklifler v.s. hakkında düzenli olarak kullanıcıların uyarılması sağlanabilir.


Veritabanları İle İletişim Lotes’un DECS (Domino Enterprise Connection Services) ve LEI (Lotus Enterprise Integration) ürünü ile popüler veritabanı programlarından (SAP, DBase, SQL vs.) bilgiler alınıp Notes ortamında entegre olarak çalıştırılabilir.


Uygulama Geliştirme Ortamı Grup çalışması uygulamalarının kısa sürede kolaylıkla geliştirilmesi için ortam sunar. Esnek yapısı ile firmaların kendilerine özel projelerinin kısa zamanda hazırlanmasını ve firma içinde uygulamaya başlanmasını sağlar.


Gelişmiş Güvenlik Sistemi Bilgilerin ve dokümanların, yetki seviyesinde paylaşımı ve erişiminde esnek tanımlamasıyla sağlam bir güvenlik sistemini sunar.


Replikasyon Tekniği İle Veritabanı Çoğaltma ve Uzaktan Erişim Replikasyon, bir Notes veritabanının birden fazla kopyasının birbirleri ile senkronize bir şekilde saklanmasıdır. Notes’ta master-slave kavramı (veri akışının tek taraflı olması) yoktur, veri akışı çift taraflı olarak sağlanır.


Büyüyebilir Yapısı İki kullanıcıdan binlerce kullanıcıya kadar uygulama ve bilgi paylaşım olanağı sağlar. Notes, mevcut ağ işletim sistemi üzerine konumlandırılabildiği için tek bir LAN sistemi ile başlayıp rahatlıkla WAN sistemine geçilebilir.


İnternet Server Özelliği (Domino) Notes, aynı zamanda WEB Server olarak hizmet verdiği için kullanıcıların aynı anda internete çıkabilmelerini sağlar. Ayrıca Notes uygulamalarını Internet ‘ten gelen kullanıcılara açabilir ve Intranet uygulamasını gerçekleştirebilir.


Bilgiye Hızlı Erişim Notes, Hypertext özelliği ile, bilgilere hızlı erişimi sağlar. İstenilen bilgilere ulaşırken tüm dokümanlar çok kısa bir sürede taranır ve aranılan bilgilerin bulunduğu dokümanlar liste olarak ekranda görüntülenir. Bu sayede dokümanlar tek bir cümle ile veya belirli formlar ve seçenekler kullanılarak kolaylıkla taranabilir.


Hazır Alt Yapı Notes, istemci/sunumcu (Client/Server) yapısında, grup çalışma uygulamaları geliştirmek ve bütünleşik olarak yerleştirmek için sunulan tek platformdur. Bu yapısı ile endüstri standardı oluşturan Notesa ilgi gün geçtikçe artmaktadır.


Bileşik Döküman Yönetiminde Esneklik Notes, içerik olarak birbirinden farklı diğer uygulama sistemlerinin verilerini; ses, görüntü, resim dosyalarını, yan donanımlarca sağlanan verileri, çok farklı ortamlardan (OS/2, Windows, Unix, Machintosh v.s.) aynı kolaylıkla ortak bir havuzda toplar ve kullanıma suna