İçeriğe atla

Lorentz Millî Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lorentz Milli Parkı
UNESCO Dünya Mirası
Milli parkın kuzey batı sınırındaki Puncak Jaya
Konum Endonezya
KriterDoğal: vii, ix, x
Referans955
Tescil1999 (23. oturum)
BölgeAsya-Pasifik

Lorentz Milli Parkı, Endonezya'nın Papua ilinde, eskiden Irian Jaya olarak bilinen bölgede yer almaktadır. 25,056 km2 (9,674 mi2) alan ile Güneydoğu Asya'nın en büyük millî parkıdır. 1999 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Güney taçlı güvercini, yaşamını Yeni Gine ormanlarında sürdürmektedir.

Yeni Gine'nin biyoçeşitliliğin olağanüstü bir örneği olan Lorentz, dünyadaki en fazla ekolojik çeşitlilik gösteren ulusal parklardan biridir. Asya-Pasifik bölgesindeki, deniz alanları, mangrovlar, gelgit ve tatlısu bataklığı ormanı, ova ve dağlık yağmur ormanları, dağ tundrası ve ekvatoral buzullar arasında değişen ekosistem dizisini içeren tek doğal kaynaktır. 4884 metre yüksekliğindeki Puncak Jaya (eski adıyla Carstensz Piramidi), Himalayalar ile And Dağları arasındaki en yüksek dağdır.

Birdlife International, Lorentz Parkı'nı "muhtemelen Yeni Gine'deki en önemli tek rezerv" olarak adlandırdı.[1] Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın "Global 200" listesindeki ekolojik bölgelerden beş tanesini içermektedir: Güney Yeni Gine Ovası Ormanları; Yeni Gine Montane Ormanları; Yeni Gine Merkez Aralığı Subalpin Çayırları; Yeni Gine Mangrovları; Yeni Gine nehirleri ve akarsuları.[2]

Park, 1909-10 seferi sırasında bölgeden geçen Hollandalı bir kâşif olan Hendrikus Albertus Lorentz'in adını taşımaktadır.

  1. ^ Birdlife International, 1999 3 Ocak 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 14 Mayıs 2010 tarihinde erişildi
  2. ^ WWF Ecoregions 12 Mayıs 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 14 Mayıs 2010 tarihinde erişildi

Konuyla ilgili yayınlar

[değiştir | kaynağı değiştir]
  • Petocz, Ronald G. (1989). Conservation and Development in Irian Jaya. Leiden: E.J. Brill.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]