Longan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Longan
Korunma durumu
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Plantae
Bölüm: Magnoliophyta
(Kapalı tohumlular)
Sınıf: Magnoliopsida
(İki çenekliler)
Takım: Sapindales
Familya: Sapindaceae
Cins: Dimocarpus
Tür: D. longan
Dimocarpus longan
(Lour.)

Longan (Dimocarpus longan) (kendi dilinde tam karşılığı ile "ejderha gözü"), Sapindaceae familyasından tropikal bir ağaç türü. Longan meyvesi Liçi’den daha az suludur bununla birlikte Liçinin aksine daha serin yerlerde yetişme olanağına sahiptir ayrıca Liçiye göre kuraklığa daha dayanıklıdır. Küçük ağaçların dalları -1 dereceden sonra zarar görür. Birkaç derece daha düştüğünde ise tamamen donar ve ölür. Büyük ağaçlarda -3 derecelerde yapraklarda hasarlar görülür. -4 derecelere düştüğünde küçük dalllarda hasar oluşur. Isı -5 derecenin altına düştüğünde ise Büyük dallarda hasar oluşur ve hatta ağaç kurtarılamayabilir.[1]

Morfolojik ve ekolojik özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Longan 12 metre yüksekliğe kadar ulaşabilir ve dona karşı çok duyarlıdır. Longan ağaçları kumlu toprağa ve sıcaklığın genellikle 4.5 santigradın altına düşmediği ortamlara ihtiyaç duyarlar.

Longan (ejderha gözü) adını, meyvesinin kabuksuz hali ile tam bir göz küresini andırışından alır (meyvenin ortasındaki siyah çekirdeği, meyvenin saydam etli kısmına yerleşmiş bir iris gibi görünür). Çekirdek küçük, yuvarlak ve serttir.

Yayılışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Güney Çin'e ait yerel bir tropikal ağaçtır. Bitkiye aynı zamanda Endonezya ve Güneydoğu Asya'da da rastlamak mümkündür. Longan; Çin'de guiyuan, Endonezya'da lengkeng, Malezya'da mata kucing, Vietnam'da nhãn ve Sri Lanka'da Mora olarak adlandırılır.

Kullanım alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Meyvesi yenilebilirdir ve çoğu zaman taze veya kurutulmuş olarak Doğu Asya çorbalarında, tatlılarında, yan yemeklerinde ve soslarında kullanılır. Taze Longan çekirdekleri haşlandıktan sonra belirgin lezzetde bir tat alırlar ve bu halleriyle yenilebilirler. Kurutulmuş Longanlar Çin mutfağında ve Çin'in şekerli tatlı çorbalarında sıkça kullanılır. Çin'e ait yiyecek terapisinde ve alternatif tıpta relaksasyon (gevşeme) üzerinde bir etkisi olduğuna inanılır. Kurutulmuş Longan meyvesinin eti; sulu, saydam ve renksiz olan taze Longan meyvesinin aksine neredeyse siyaha çalan bir koyu kahverengi renge sahiptir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]