Little Fighter 2

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Little Fighter 2
Little Fighter 2.png
Geliştirici(ler) Marti Wong
Starsky Wong
Oyun motoru PC
Platform(lar) Microsoft Windows (98/ME/2000/XP)
Çıkış tarih(ler)i 1999
Tür(ler)i Beat 'em up

Little Fighter 2 (LF2; Geleneksel Çince: 小朋友齊打交2) Hong Kong yapımı Little Fighter (LF1) oyununun devamı olan dövüş oyunudur. Marti Wong and Starsky Wong tarafından tasarlanan oyun, bir dizi güncellemeden sonra 1999 yılında çıktı.

Oyunda aynı anda en fazla 8 karakter oynayabilir. Eğer istenirse bir oyunda 1'den 4'e kadar insan oynayabilir. Oyuna başlamadan önce oyun menüsünden kontrol ayarlamaları yapılabilir.

Daha sonra Little Fighter Online çıktı. 2009'da Little Fighter 2'nin onuncu yıldönümünde Little Fighter 2.0 çıktı. Bu oyunda birkaç oyun hatası düzeltilerek oyuna oyun kaydetme özelliği ve Survival modu gibi yeni özellikler eklendi.

Oynayış[değiştir | kaynağı değiştir]

Little Fighter 2 bir dövüş oyunudur. Oyunda amaç diğer karakterlere saldırarak onları yenmektir. Bir oyuncuya vurduğunuz zaman ekranın üst kısmındaki kırmızı çubuk (HP) saldırının şiddetine göre azalır. Kırmızı çubuk tamamen bittiğinde, o oyuncu oyunu kaybeder. Her karakterin kendine has bazı özel yetenekleri vardır. Oyuncular bu yetenekleri kullandığı zaman ekranın üstündeki mavi çubuk (MP) azalır. Mavi çubuk tamamen bittiğinde o oyuncu çubuk dolana kadar özel yeteneklerini kullanamaz. Özel yetenekler rakip oyuncunun canını daha fazla azaltır.

Oyun sırasında oyuncuların kullanması için zaman zaman yukarıdan eşyalar düşer. Bıçak, beyzbol topu, beyzbol sopası gibi silahların yanında oyuncuların can ve enerjilerini doldurabilmeleri için süt ve bira şişeleri gibi içecekler de düşer.

Oyun modları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • VS Mode: İnsan ve bilgisayar oyuncular, oyuncunun seçtiği bir ortamda birbirleriyle mücadele verir.
 • Stage Mode: Birçok beat 'em up oyunları gibi oyuncular 5 bölümlü bu oyunda karşıdan gelen düşmanlarla ve onların patronlarıyla mücadele ederler. Oyuna başlamadan önce zorluk ve sahne seçimi yapılabilir.
 • Championship Mode: Oyuncu, kazananı belirlemek için bir turnuva kurar. Oyun teke tek mücadele ya da bir takım mücadelesi şeklinde ayarlanabilir.
 • Battle Mode: Oyuncu ve rakip oyuncu, bilgisayarın kontrol ettiği bir ordu kurup birbirleriyle mücadele ederler.
 • Demo Mode: Bilgisayar; takım, mekân ve karakter seçimini kendi yapar ve tüm karakterleri kendi kontrol eder.

Kolay, Normal ya da Zor şeklindeki zorluk ayarları demo modu haricinde bütün modlarda yapılabilir. Oyun kodu VS ve Stage modunda kullanılabilir. İnternet üzerinden herhangi bir oyuna bağlanarak başka bir kişi ile yukarıda listelenen modlardan birini ayarlamayı sağlayan küçük bir online oyun özelliği de vardır.

Little Fighter 2.0 sürümüne video kaydetme, kaydedilen videoyu oynatmaya imkân veren yeni bir mod ekledi. Ayrıca bu sürüme oyuncuların karşıdan gelen düşmanlarla oyuncular ölene kadar mücadele ettiği bağımsız bir Stage modu (Survival Stage) eklendi.

Değerlendirmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • CNET Download.com Little Fighter 2'yi, 5 yıldız üzerinden 4 yıldız vererek değerlendirdi.[1]
 • PC World dergisi Kasım 2007 sayısında oyunu kolay ve bağımlılık yapıcı olarak nitelendirdi.[2]

Miras[değiştir | kaynağı değiştir]

Hero Fighter Marti Wong tarafından tasarlanan ücretsiz web tabanlı bir dövüş oyunudur. Marti Wong oyunun tek tasarımcısıdır.[3] Bu oyun hâlâ geliştirme aşamasındadır. Temmuz 2009'da bir alfa sürümü çıkan bu oyunda yedi karakter vardır:

 1. Drew: Yakın dövüş boksörü.
 2. Lucas: Kılıç savaşçısı.
 3. Shawn: Okçu.
 4. Jenny: Mızrak savaşçısı. (Sürüm 1.04'te tanıtıldı)
 5. Gordon: Balta savaşçısı (Sürüm 1.05'te tanıtıldı)
 6. Jason: Bumerang ve hançer atıcı.
 7. Taylor: İyileştirme ve kopyalanma gücünde uzmanlaşmış bir büyücü.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]