Little Fighter 2

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Little Fighter 2
Oyunun kapağı
GeliştiricilerMarti Wong
Starsky Wong
SeriLittle Fighter
MotorPC
PlatformMicrosoft Windows (98/ME/2000/XP)
Çıkış1999
TürBeat 'em up
ModTek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun
co-op mode Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Little Fighter 2 (LF2; Çince: 小朋友齊打交2) Hong Kong yapımı Little Fighter (LF1) oyununun devamı olan dövüş oyunudur. Marti Wong and Starsky Wong tarafından tasarlanan oyun, bir dizi güncellemeden sonra 1999 yılında çıktı.

Oyunun ana ekranı

Oyunda aynı anda en fazla 8 karakter oynayabilir. Eğer istenirse bir oyunda 1'den 4'e kadar insan oynayabilir. Oyuna başlamadan önce oyun menüsünden kontrol ayarlamaları yapılabilir.

Daha sonra Little Fighter Online çıktı. 2009'da Little Fighter 2'nin onuncu yıldönümünde Little Fighter 2.0 çıktı. Bu oyunda birkaç oyun hatası düzeltilerek oyuna oyun kaydetme özelliği ve Survival modu gibi yeni özellikler eklendi.

Oynayış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyundan bir görünüm

Little fighter 2 dövüş oyunudur. Oyunda karakterler yukarı, aşağı, sol ve sağ tuşlarına basılarak kontrol edilebilir. Savunma, atlama ve saldırı düğmeleri, karakterin belirli eylemi gerçekleştirebilmesi için kullanılır. Oyunda amaç diğer karakterlere saldırarak onları yenmektir. Başka bir karaktere saldırmak, baş üstü ekranda bulunan kırmızı bir çubukla temsil edilen HP'yi (sağlık puanları) kaybetmesine neden olur. Her karakterin ayrıca belirli bir tuş kombinasyonuna basılarak etkinleştirilebilen özel hareketleri vardır. Bu özel hareketlerin çoğu, baş üstü ekranda mavi bir çubukla temsil edilen MP (mana puanları) alır.

Zaman zaman oyuncuların yararlanması için öğeler düşebilir. Bazen, bir şişe bira veya süt de düşebilir ve bu sağlığı ve/veya manayı eski haline getirmek için içilebilir (süt HP'yi ve az miktarda MP'yi geri kazandırabilirken, bira yalnızca MP'yi geri kazandırır). Bira veya süt şişesi bittiğinde karakter onu düşürür ve boş şişe kırılarak kaybolur. Savaşta kullanılabilecek çeşitli silahlar da vardır. Bunlar arasında bıçaklar, beyzbol topları, beyzbol sopaları, çapalar, sandıklar, bumeranglar ve kayalar bulunur. Tüm silahlar savaşta hasar alır ve sonunda kırılır.

Oyun modları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • VS Mode: İnsan ve bilgisayar oyuncular, oyuncunun seçtiği bir ortamda birbirleriyle mücadele verir.
 • Stage Mode: Birçok beat 'em up oyunları gibi oyuncular 5 bölümlü bu oyunda karşıdan gelen düşmanlarla ve onların patronlarıyla mücadele ederler. Oyuna başlamadan önce zorluk ve sahne seçimi yapılabilir.
 • Championship Mode: Oyuncu, kazananı belirlemek için bir turnuva kurar. Oyun teke tek mücadele ya da bir takım mücadelesi şeklinde ayarlanabilir.
 • Battle Mode: Oyuncu ve rakip oyuncu, bilgisayarın kontrol ettiği bir ordu kurup birbirleriyle mücadele ederler.
 • Demo Mode: Bilgisayar; takım, mekân ve karakter seçimini kendi yapar ve tüm karakterleri kendi kontrol eder.

Kolay, Normal ya da Zor şeklindeki zorluk ayarları demo modu haricinde bütün modlarda yapılabilir. Oyun kodu VS ve Stage modunda kullanılabilir. İnternet üzerinden herhangi bir oyuna bağlanarak başka bir kişi ile yukarıda listelenen modlardan birini ayarlamayı sağlayan küçük bir online oyun özelliği de vardır.

Little Fighter 2.0 sürümüne video kaydetme, kaydedilen videoyu oynatmaya imkân veren yeni bir mod ekledi. Ayrıca bu sürüme oyuncuların karşıdan gelen düşmanlarla oyuncular ölene kadar mücadele ettiği bağımsız bir Stage modu (Survival Stage) eklendi.

Değerlendirmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • CNET Download.com Little Fighter 2'yi, 5 yıldız üzerinden 4 yıldız vererek değerlendirdi.[1]
 • PC World dergisi Kasım 2007 sayısında oyunu kolay ve bağımlılık yapıcı olarak nitelendirdi.[2]

Miras[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyundaki karakterler

Hero Fighter Marti Wong tarafından tasarlanan ücretsiz web tabanlı bir dövüş oyunudur. Marti Wong oyunun tek tasarımcısıdır.[3] Bu oyun hâlâ geliştirme aşamasındadır. Temmuz 2009'da bir alfa sürümü çıkan bu oyunda yedi karakter vardır:

 1. Drew: Yakın dövüş boksörü.
 2. Lucas: Kılıç savaşçısı.
 3. Shawn: Okçu.
 4. Jenny: Mızrak savaşçısı. (Sürüm 1.04'te tanıtıldı)
 5. Gordon: Balta savaşçısı (Sürüm 1.05'te tanıtıldı)
 6. Jason: Bumerang ve hançer atıcı.
 7. Taylor: İyileştirme ve kopyalanma gücünde uzmanlaşmış bir büyücü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Little Fighter 2 - Free software downloads and reviews - CNET Download.com". 6 Mart 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ağustos 2015. 
 2. ^ "Little Fighter 2 Action Download PC World". 5 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ağustos 2015. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ağustos 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]