Lindsay Hoyle

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lindsay Hoyle
Avam Kamarası Başkanı
Görev süresi
4 Kasım 2019 - Görevde
Hükümdar II. Elizabeth
Yerine geldiği John Bercow
Chorley Milletvekili
Görev süresi
1 Mayıs 1997 - 4 Kasım 2019
Kişisel bilgiler
Doğum Lindsay Harvey Hoyle
10 Haziran 1957
Partisi 4 Kasım 2019'a kadar İşçi Partisi (Birleşik Krallık) sonrasında Bağımsız siyasetçi
Dini Anglikanizm

Sir Lindsay Harvey Hoyle (d. 10 Haziran 1957), Kasım 2019'dan beri Avam Kamarası Başkanı olarak görev yapan İngiliz siyasetçidir.[1] Başkan seçilmesinden önce, 1997'den 2019’a kadar İşçi Partisi'nin Chorley milletvekiliydi.[1]

Hoyle, 4 Kasım 2019'da Avam Kamarası başkanı olarak seçilmeden önce, 2010-2019 yılları arasında eski başkan John Bercow'un yardımcısı olarak görev yaptı. 12 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirilen Birleşik Krallık erken seçimlerinin ardından, 17 Aralık 2019 tarihinde Avam Kamarası’nda yapılan oylama sonucunda, oy birliğiyle yeniden Başkan seçildi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha önce Lordlar Kamarası üyeliği de yapmış olan eski milletvekili Doug Hoyle’un oğludur. İlk ve orta öğrenimini büyüdüğü Lancashire’da tamamlayan Hoyle, öğreniminin ardından aile işi olan tekstil ile ilgilenmiş ve yüksek öğrenimine devam etmemiştir.

Siyasi Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Kasım 1997 tarihinde yapılan Birleşik Krallık seçimlerinde Chorley bölgesi milletvekili seçilmiş, ve Avam Kamarası başkanı seçilene dek bu görevini sürdürmüştür.

Avam Kamarası Başkanlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Birleşik Krallık Parlamentosu'nun alt meclisi olan Avam Kamarası'nın en yüksek otoritesidir.

Başkan, hangi üyelerin konuşabileceğini ve hangi değişikliklerin değerlendirilmek veya oylanmak üzere gündeme geleceğini belirleyerek, Meclis oturumlarına başkanlık eder. Başkan, aynı zamanda görüşmeler sırasında düzeni sağlamaktan sorumludur ve Meclisin kurallarını ihlal eden üyeleri cezalandırabilir. Diğer pek çok ülkedeki Meclis başkanlarının aksine, Avam Kamarası Başkanları kesinlikle parti üyesi olmayıp görevlerine başladıkları anda ve sonrasında eski siyasi partileriyle olan tüm ilişkilerinden vazgeçmiş sayılırlar. Tarafsızlık ilkesi içerisinde partiler ustu saylan Avam Kamarası Başkanları, secim bölgelerinde tek adaydırlar. Avam Kamarası Başkanı’nın seçim bölgesine, hiçbir siyasi parti Başkana olan saygının gereği olarak aday göstermezler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Wright, Anthony (2020). British politics: a very short introduction (3. bas.). Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0198827320. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • [1] İngiliz Parlamentosu Profili
  • [2] Commons Speaker: Who is Sir Lindsay Hoyle?