İçeriğe atla

Limon köpek balığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Limon köpek balığı
Korunma durumu

Neredeyse tehdit altında (IUCN 2.3)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Chondrichthyes
Takım: Carcharhiniformes
Familya: Carcharhinidae
Cins: Negaprion
Tür: N. brevirostris
İkili adlandırma
Negaprion brevirostris
Poey, 1868
Limon köpek balığının yerküredeki dağılımı.

Limon köpek balığı (Negaprion brevirostris), harharyasgiller (Carcharhinidae) familyasından bir köpek balığı türü. Uzunluğu 3,4 m (11 ft) kadardır. Kaydedilmiş en büyük birey 340 cm, 183 kg'dir. Vivipar ürerler.

Temel besin kaynakları balıklardır ve çoğunlukla gece avlanırlar. Gruplar halinde subtropikal sularda yaşarlar. Kur ve avlanma yetenekleri onlara avantaj sağlar. İnsanlara büyük bir tehlike değillerdir ve ortalama yaşam süreleri 25 30 yıl arasıdır.

Sınıflandırma

[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk limon köpekbalığı adını 1868’de Felipe Poey’ den almıştır. Orijinal şekli Hypoprion brevirostris olan ama sonradan Negaprion brevirostris olarak değiştirilmiştir.

Fiziksel tanım

[değiştir | kaynağı değiştir]

Köpekbalığının sarı rengi ona kum yüzeyde yüzerken fark edilmemesini sağlayan bir kamuflaj sağlar. Genellikle 2.4 ve 3.1 m (7.9 ve 10.2 ft) arası uzunlukta ve 90 kg (200 lb) kilodadır. Cinsel olgunluk 2.24 m (7.3 ft) uzunluğuna gelinince ulaşılır. Bu dişilerde ise 2.4 (7.9 ft) uzunluğunda ulaşılır. Kaydedilmiş maksimum uzunluk 3.43 m (11.3 ft) ve 183 kg (405 lb) dir. Düzleştirilmiş kafası ve kalın burnu ve aynı diğer türler gibi elektro reseptörleri vardır. Bu reseptörler herhangi bir elerktiksel nabzı algılayıp potansiyel avları yakalamasına yardımcı olur.

Yeme alışkanlıkları

[değiştir | kaynağı değiştir]

Limon köpekbalıkları gece avlanır ve genellikle piscivorouslardır. Rastgele beslenmek yerine avını yüksek bir titizlikle seçer. Takip tekniğini kullanarak avlarını yakalarlar ve bu avlar genellikle papağan başlığı ve majarras’ tır. Avlarını yavaşça takip edip ani bir şekilde yakalarlar iyi bir tutmuş yakaladığında avını sağ sola sallayıp öldüğünden emin olur.

Sosyal Davranışları

[değiştir | kaynağı değiştir]

Limon köpekbalıkları büyük gruplarda ve sosyal bir hayata sahip olmasıyla bilinir. Grup halinde yaşayarak iletişim, kur ve avcılık avantajlarına da sahiptirler. Ama aynı zamanda parazitlerin yayılması da buna olumsuz bir ektir.

Limon köpekbalıkları vivipar ürerler. Yani anne besinleri yumurta sarısı plasenta yoluyla yavrularına doğrudan aktarır ve yavrular canlı doğar. Çiftleşme erkek köpekbalığının dişiyi tutup ısırması ve dişinin cloacasına kendi clasperını aktarmasıyla gerçekleşir. Cinsel olgunluğa 12 ve 16 yaşları arasında ulaşırlar.

İnsanlarla ilişkileri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Samuel Gruber’ın araştırmalarına göre limon köpek balıkları en çok ekolojideki davranışları ile bilinirler. İnsanlara büyük bir tehlike arz etmezler Ve Enternasyonel Köpekbalığı saldırı Dosyalarına göre şu ana kadar 10 kanıtsız saldırı gerçekleşmiş ama hiç biri ölümcül değildir. Limon köpek balıkları pahalı eti ve derisi için avlanmakta ve satılmaktadır.