İçeriğe atla

LimeWire

Vikipedi, özgür ansiklopedi
LimeWire
Limewire programının ekran görüntüsü
Geliştirici(ler)Lime Wire LLC
Güncel sürüm5.5.16 / 01.10.2010
Önizleme sürümü5.6.1
PlatformWindows,Linux,Mac
TürDosya Paylaşım
LisansGNU Genel Kamu Lisansı
Resmî sitesiLimeWire.com
LimeWire.org
LimeWire Pirate Edition
Gnutella tabanlı Frostwire

LimeWire, Java düzlemi (platform) için bir özgür P2P dosya paylaşım yazılımıdır. Gnutella ağını kullanır ve 5 sürümü itibarıyla BitTorrent protokolünü destekler. GPL sözleşmesiyle korunan bir özgür yazılım olan LimeWire, ücretlidir.

Java dilinde yazılan LimeWire Java Virtual Machine'in kurulu olduğu her bilgisayarda kullanılabilir. LimeWire, 29 Mayıs 2000 tarihinde kurulmuştur. Microsoft Windows, Mac OS X ve Linux için kurulum paketleri mevcuttur. LimeWire 4.0.10 sürümü çıktıktan sonra Mac OS 9 platformu için destek durduruldu. LimeWire kütüphanesini DAAP üzerinden paylaşabilir.

LimeWire kullanıcıları arasında sıkça sorulan bir soru da, bu yazılımı kullanarak müzik, yazılım vb. indirmenin ne kadar yasal olduğudur. Bu konuda internet üzerinden pek çok bilgiye ulaşılabilindiği gibi, LimeWire'ın resmi sitesine de başvurulabilir.

Limewire 4 yıllık dava sonucunda 26.10.2010 tarihinde New York Mahkemesi tarafından, kullanımına son verilmiştir (https://web.archive.org/web/20120314203642/http://download.limewire.com/injunction/Injunction.pdf).

Bu karar Limewire yazılımını bağlamaktadır fakat systemin çalıştığı Gnutella ağını etkilemez. Kullanıcılar aşağıda linklerdeki alternatif programları (Frostwire, Limewire Pirate Edition vb.) kullanmaya devam edebilir. Aralarında sadece dizayn farkı bulunmakta ve Limewire ile aynı Ağ üzerinden çalışmaktadırlar.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]