Lila Downs

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lila Downs
Lila Downs 2010 yılında İstanbul Türkiye'de.
Genel bilgiler
Doğum adıAna Lila Downs Sánchez
Doğum9 Eylül 1968 (55 yaşında)
Oaxaca, Meksika
TarzlarLatin pop, Halk müziği, Pop Rock
MesleklerŞarkıcı, besteci, söz yazarı, oyuncu
ÇalgılarVokal, gitar
Etkin yıllar1990-günümüz
Müzik şirketiXquenda Productions (1997-2000)
EMI (2001-2007)
Sony Music (2011-günümüz)
Resmî sitewww.liladowns.com

Ana Lila Downs Sánchez, (Telaffuz: [liˈla.da-uns]), (d. 9 Eylül 1968, Tlaxiaco, Meksiko), Latin Grammy ödüllü Meksikalı latin pop şarkıcısı, besteci, söz yazarı ve oyuncudur. Kontralto sese sahip latin müziğinin en güçlü vokallerinden biri olarak kabul edilir. "Los Cadetes de Yodoyuxi" adlı bir çocuk grubunun solisti olarak 80'lerin başında müzik kariyerine başladı. 1992 yılında,o zamanlar Amerika Birleşik Devletleri ses getirmiş olan "Trova Serrana" müzik grubuna katıldı ve grup ile 1 stüdyo albüm yayınladı. 1994 yılında gruptan ayrıldı. Artık solo artist olma isteği başlamıştı ve o yıl ilk albümünü hazırlamak üzere Los Angeles'a yerleşti.

Latin popunun en önemli temsilcilerinden biri olarak gösterilen Downs, bugüne dek dünya çapında 3 milyondan fazla satmıştır. Downs, 20 yıllık uzun kariyeri boyunca 7 stüdyo albümü çıkarmış, 6 dizide boşrol oynamıştır.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Lila Downs doğdu Kahraman Kenti Tlaxiaco 19 Eylül 1968 tarihinde, kabare şarkıcısı Anita Sánchez kızı Hint Mikstekler kadın ve Allen Downs, Minnesota aslen Amerikan sinemasının bir profesör, sanatçı soy vardır ABD Zapotekler, Mixtec ve daha uzak da katolik apostolik büyüdü. Erken yaşlardan itibaren Lila müzik ilgi gösterdi ve parçaları tradicionales 12 Rancheras oynamaya sekiz yaşında şarkı söylemeye başladı ve böylece mariachis ile şarkı müzik kariyerine başladı. On dört yaşındayken ABD'ye ailesiyle birlikte ikamet gitti ve o Los Angeles vokal çalışma ve babası rafine yardımcı olduğunu İngilizce öğrenmeye karar verdim nerede var. O 16 yaşındayken babası ölür ve bu nedenle onun yerli Tlaxiaco annesi ile dönmek için karar verir. Bir keresinde onun evine doğru yürürken o çevirmek için sordum onu ABD ve Lila ölen oğlunun ölüm belgesi gösterdi, İspanyol hakim olduğu birçok mütevazı komşu, bir araya geldi ne belge sadece oğlunun öldüğünü bilmek söyledi. Bu onun öfke ve iktidarsızlık hissetmeye yol ve yıl sonra göçmen ve yerli ve duygularını temsil ve ifade etmek için onun görüntü ve ses kullanmak olacağını bilmeden "bir gün ben tüm bu insanlar çok çaresiz yardımcı olacaktır" düşündüm.

Downs onun yerli kökenli gurur kanıtlamıştır olmasına rağmen o büyümüş kültürel farklılık ve yer malzeme nedeniyle yaşam ortamı ile özdeşleşmiş değildi zaman küçük sorunlar vardı bir zaman vardı nedeniyle yabancı kökenli bir komşu ile. O Minnesota Üniversitesi'nde antropoloji okudu ve o Paul Cohen, ABD müzik kariyerine devam etmek için istenir ve tamamlamak için Oaxaca dönmek için karar bir saksofoncu bir araya geldi nerede olduğunu bu sorunların sonra Downs ABD'de okumak için gitmeye karar verdi daha sonra New York onun müzik eğitimini tamamladıktan için Oaxaca Şehir Güzel Sanatlar Akademisi'nde eğitimini.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]