Lihtenştayn Sarayı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Wien Palais Liechtenstein.jpg

Alsergrund İlçesi’nde Fürstengasse 1 numarada bulunan Lihtenştayn Sarayı en son 29 mart 2004 yılında restore edilip yeniden hizmete açılmıştır.

Barok stildeki sarayın odaları günümüzde Lihtenştayn Hanedanlığının kendine ait dünyadaki en büyük ve en zengin özel koleksiyonları olan tablolar ve çeşitli zamanlara ait eşyalar sergilenmektedir.

1687 yılında Prens Johann Adam Andreas von Lihtenştayn’in bu çevrede saray yaptırmak için arsa araması ile başlamıştır. Sarayın şimdiki arsası beğenildikten sonra yapılacak saray için 1688 yılında proje yarışması açılmıştır.

Yarışmayı mimar Domenico Egidio Rossi kazanmıştır fakat sarayın inşasına 1962 yılından itibaren mimar Domenico Martinelli devam edip bitirmiştir. Mimar binayı eski roma stilinde villa-şehir evi karışımı şekilde inşa etmiştir.

1700 yılında kaba inşası biten binanın iç düzenlemesi için Bolognalı mimar Marcantonio Franceschini görevlendirilmiştir, özellikle birinci kattaki tavan süslemelerini yapmış olan mimar daha sonra Prensin babası tarafından yavaş çalıştığı için işine son verilmiştir ve yerine de diğer kalan iç süslemeleri yapmış olan Venedikli Antonio Belucci görevlendirilmiştir ama büyük salondaki tavan süslemesi yine bir ücüncü iç süsleme sanatçısı Andrea Pozzo’ya aittir.

Bütün bu sanatçılara rağmen taban katın tavan süslemesi başka bir süslemeci olan Johann Michael Rottmayr tarafından bitirilmiştir. Bundan dolayıdır ki tavan süslemelerinin birbirinden farklı olması herkesin dikkatini çeker.

Yine saray kadar önemli olan bahçesi çeşitli heykel ve diğer figürler ile Giuseppe Mazza ve Giovanni Giuliani tarafından düzenlenmiştir. 1820 yılında diğer bir bahçe düzenleyicisi Joseph Kornhaeusel tarafından da elden geçirilip son şeklini almıştır.

Saray bugün müze olarak hizmet vermektedir. Hanedanlığının kendine ait özel tablo, rönesans-biedermaier zamanı eşyalar, ayrıca ressam Peter Paul Rubens’e ait tablolar ve diğer sanat figürleri sergilenmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Koordinatlar: 48°13′21″K 16°21′34″D / 48.2225°K 16.35944°D / 48.2225; 16.35944