İçeriğe atla

Liberal Demokrat Parti (Kuzey Makedonya)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Liberal Demokrat Parti
Либерално демократска партија
KısaltmaLDP
Genel başkanMonika Zaykova
Kuruluş tarihi19 Nisan 1997
MerkezÜsküp
İdeolojiLiberalizm
Kuzey Makedonya Meclisi
2 / 120
Belediye başkanlıkları
0 / 80
İnternet sitesi
Parti bayrağı
Kuzey Makedonya

Liberal Demokrat Parti, Liberal yönelimli bir Makedon siyasi partidir. Parti, 19 Nisan 1997'de LDP'yi oluşturmak için birleşen Demokratik ve Liberal Parti'nin halefidir. Demokrat Parti'nin o zamanki başkanı olan Petar Goşev, LDP'nin ilk başkanı seçildi. LDP, Liberal International'ın tam üyesidir. Partinin şu anki lideri Monika Zaykova'dır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1998 parlamento seçimlerinde LDP, Kalkandelen'de Makedonya Demokratik Partisi (DPM) ile koalisyon kurdu. Bu seçimde LDP 79.000 oy (4 sandalye) kazandı. Petar Goşev, Stojan Andov, Latif Pajkovski ve Slobodan Danevski milletvekili seçildi. LDP'nin 1999 baharındaki ilk kongresinde ve 1998 parlamento seçimlerinin başarısızlığından sonra Petar Goşev genel başkanlıktan istifa etti. Yeni genel başkan olarak partinin eski genel başkan yardımcısı Risto Penov seçildi.

1999'da Kosova Savaşı sırasında LDP, Kuzey Makedonya hükûmetine girdi. Radovan Stojkoski, portföysüz bir bakan olarak hükûmet üyeliğine seçildi. Liljana Popovska, Kalkınma Bakanı Yardımcısı seçildi. Kosova Savaşı'nın sona ermesinin ardından LDP hükûmetten çekildi.

1999 başkanlık seçimlerinde LDP kendi adayı Stojan Andov ile yarıştı. Bu seçimde 112.000 oy kazandı ve ikinci tura çıkamadı.

2000 yılının başında, Stojan Andov (ve milletvekilleri Pajkovski ve Danevski) liderliğindeki eski Liberal Parti'nin bazı üyeleri LDP'den ayrıldı ve Makedonya Liberal Partisi'ni kurdu. Aynı yıl, 2000 yerel seçimlerinde LDP, MSDB, SPM ve Demokrasi Ligi'nin de yer aldığı Makedonya İçin Birlikte koalisyonunun bir parçası olarak katıldı.

MSDB ile koalisyon halinde, LDP 2002 parlamento seçimlerine katıldı, 13 sandalye kazandı ve yeni hükûmete 4 bakanla girdi.

2005 yılında LDP başka bir kırılma yaşadı. Liljana Popovska partiden ayrıldı ve kendi partisi Makedonya Demokratik Yenilenmesi'ni kurdu.

2006 parlamento seçimlerinde LDP, MSDB ile koalisyona tekrar girdi ve 5 sandalye kazandı. Parti başkanı Risto Penov liderlikten istifa ettiğini açıkladı ve ardından 11 Şubat 2007'de Jovan Manasijevski partinin yeni başkanı seçildi.

Parti, 2009 yılında yerel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk kez bağımsız olarak yarıştı ve burada eski NATO büyükelçisi prof. Nano Ruzin aday oldu.

2020 parlamento seçimlerinde parti, MSDB liderliğindeki koalisyona katılarak 2 sandalye kazandı.

Parlamento seçimleri 2011[değiştir | kaynağı değiştir]

5 Haziran 2011 genel seçimlerinde parti toplam 16.551 oy aldı. Kötü seçim sonucu ve herhangi bir sandalye kazanamaması nedeniyle Başkan Manasijevski, 6 Haziran 2011'de geri dönülmez bir şekilde istifa etti. Onun yerine Andrej Zernovski seçildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]