Lhasa de Sela

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Lhasa
Stuttgart konseri, 21 Temmuz 2005
Genel bilgiler
Doğum adı Lhasa de Sela
Doğum 27 Eylül 1972(1972-09-27)
New York (eyalet) / ABD
Ölüm 1 Ocak 2010 (37 yaşında)
Montreal / Kanada
Köken Meksikalı - Amerikalı
Meslekler Besteci, söz yazarı, şarkıcı
Etkin yılları 1996-2009
Resmî sitesi http://lhasadesela.com/

Lhasa de Sela (d. 27 Eylül 1972, Big Indian, Ulster County, New York – ö. 1 Ocak 2010, Montreal), ya da bilinen ön adıyla Lhasa, Amerikalı şarkıcı ve besteci.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Lhasa, Big Indian, Ulster County, New York'ta Meksikalı İspanyolca öğretmeni Alex Sela ile ABD'li Yahudi fotoğrafçı ve aktris Alexandra Karam'ın kızı olarak doğdu.[1] Annesi Rus-Yahudi ve Lübnan-İskoç kökenli, babası ise Fransız-Polonya ve İngiliz-İspanyol kökenli ailelere mensup.[2] Çocukluğunu, eve dönüştürülmüş bir okul otobüsünde ailesiyle birlikte ABD'yi gezerek geçirdi. Eğitimini, kardeşleriyle birlikte annesinden aldı.

On üç yaşında, San Francisco'da bir kafede şarkı söylemeye başladı. On dokuz yaşında Montreal'e taşındı ve buradaki barlarda beş yıl boyunca şarkı söyledi. İlk albümü La Llorona 1997'de Montreal'de, Kanadalı bağımsız plak şirketi Audiogram tarafından yayımlandı. Lhasa bu albümle 1997'de Quebec Félix Award'u, 1998'de ise Canadian Juno Award'u kazandı.

Avrupa ve Kuzey Amerika'da birkaç yıl süren turne sonrasında Lhasa 1999'da şarkı söylemeyi bıraktı. Fransa'ya yerleşti ve Pocheros adındaki sirk tiyatrosunda çalışan kız kardeşlerine katıldı. Daha sonra Marsilya'ya taşındı ve burada yeniden şarkı yazmaya başladı. İkinci albümü The Living Road'un yapımı için Montreal'e döndü ve albüm 2003'te yayımlandı. Tamamıyla İspanyolca olan ilk albümünün aksine bu albümde İngilizce, Fransızca ve İspanyolca şarkılar vardı. Albümün çıkışının ardından iki yıllık bir turne yaptı. 2005'te BBC World Music Award'u kazandı.

Tamamıyla İngilizce şarkılardan oluşan ve kendi adını taşıyan üçüncü albümü Nisan 2009'da Kanada ve Avrupa'da yayımlandı.[3] Lhasa, albüm çalışmaları sırasında tedavi gördüğü göğüs kanseri sebebiyle, 21 aylık bir mücadelenin sonunda 1 Ocak 2010'da Montreal'de öldü. Lhasa de Sela'nın cenazesi Montreal'de Notre-Dame-des-Neiges Mezarlığı'na gömüldü.[4]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 1997 - La Llorona - Audiogram/Atlantic
  • 2003 - The Living Road - Audiogram/Nettwerk
  • 2009 - Lhasa

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]