İçeriğe atla

Leszek Miller

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Leszek Miller
Polonya Başbakanı
Görev süresi
19 Ekim 2001 - 2 Mayıs 2004
Cumhurbaşkanı Aleksander Kwaśniewski
Yardımcı Marek Belka
Jarosław Kalinowski
Marek Pol
Jerzy Hausner
Yerine geldiği Jerzy Buzek
Yerine gelen Marek Belka
Kişisel bilgiler
Doğum 3 Temmuz 1946 (77 yaşında)
Żyrardów, Polonya
Partisi Polonya Birleşik İşçi Partisi (1990'a kadar)
Polonya Cumhuriyeti Sosyal Demokrasisi (1990-1999)
Demokratik Sol İttifak (1999-2007, 2010-günümüz)
Polonya Solu (2007-2010)
Evlilik(ler) Aleksandra Miller

Leszek Cezary Miller (d. 3 Temmuz 1946) 2001-2004 yılları arasında Polonya Başbakanı olarak görev yapan Polonyalı bir solcu siyasetçi.

Çocukluk ve gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Żyrardów'da doğan Miller, fakir ve işçi sınıfı bir aileden geliyor: Babası bir terzi ve annesi bir iğne kadındı. Leszek altı aylıkken anne babası ayrıldı. Alman etnik kökene sahip olan babası Florian Miller, aileden ayrıldı ve Leszek hiç onunla temas kurmadı. Zorunlu yaşam koşullarından dolayı, meslek okulundan mezun olduktan sonra, 17 yaşındaki Leszek, Żyrardów'daki Tekstil Keten Fabrikasında bir iş bulurken, Eğitimine Elektrik Enerjisi Meslek Yüksek Okulu akşamları devam etti. Kısa süre önce ORP Bielik denizaltısında askerlik görevini tamamladı.

Polonya Halk Cumhuriyeti'ndeki Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Leszek Miller siyasi kariyerine Sosyalist Gençlik Birliğinin aktivisti olarak başladı ve burada Bitki Komisyonu Başkanı olarak görev aldı ve kısa süre sonra Belediye Meclisi Üyesi oldu. Askerlikten sonra, 1969'da Halkın Polonya'nın komünist partisi olan Polonya Birleşik İşçi Partisine (PZPR) katıldı. Birçok kişi kariyerlerinde ilerlemek ya da yükseköğrenim görmek için PZPR'ye katılmak zorunda kalıyorlardı. Leszek Miller, çalışmaları ve mesleki hedeflerini etkili bir şekilde ilerletmek için Komünist Parti ile olan bağlantısını kullandı.

1973-1974 yılları arasında Leszek Miller, PZPR Fabrika Komitesi Sekreteri olarak görev yapıyordu. Partinin önerisi ile birlikte, 1977'de mezun olarak, Parti'nin Siyaset Bilimleri Yüksek Okulunda (Wyższa Szkoła Nauk Społecznych) siyaset bilimi çalışmalarına başladı. Mezun olduktan sonra, PZPR Merkez Komitesinde, Grup'u denetleme ve daha sonra Gençlik, Beden Eğitimi ve Turizm Daire Başkanlığında çalıştı.

Temmuz 1986'da Leszek Miller, Skierniewice'deki PZPR İl Komitesinin 1. Sekre1989'da, Skierniewice Eyaleti temsilcisi olarak Senato için başarısız oldu. Daha sonraki seçimlerde (1991), Leszek Miller, Łódź'daki Polonya Cumhuriyeti Sosyal Demokrasisinin seçim listesinde lider oldu ve seçimlerde önemli bir başarı elde ettikten sonra Sejm'de bir sandalye kazandı ve Parlamento Grubu Parlamento Grubu Başkanı oldu.eri seçildi. Aralık 1988'de PZPR Merkez Komitesi Sekreteri pozisyonuna yükselmesi nedeniyle Varşova'ya döndü. Hükûmet tarafının bir temsilcisi olarak, Andrzej Celiński ile birlikte gençlik konularında alt-takımın eş başkanlığını yürüten tarihi "Yuvarlak Masa" oturumunda yer aldı. 1989'da PZPR Siyasi Bürosunun üyesi oldu.

Polonya Üçüncü Cumhuriyeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Leszek Miller, PZPR'nin çözülmesinden sonra, Polonya Cumhuriyeti Sosyal Demokrasisinin (1993 Mart ayına kadar Genel Sekreter, daha sonra Başkan Vekili ve Aralık 1997'den bu partinin Yönetim Kurulu Başkanı) kurucu ortaklarından biri haline geldi. Aralık 1999'da Demokratik Sol İttifak'ın Kurucu Kongresi'nde (SLD) Başkanlığa seçildi ve Şubat 2004'e kadar bu görevini sürdürdü. 1997-2001 yılları arasında SLD'nin toplantısının başkanlığını yaptı.

1989'da, Skierniewice Eyaleti temsilcisi olarak Senato yarışında başarısız oldu. Daha sonraki seçimlerde (1991), Łódź'daki Polonya Cumhuriyeti Sosyal Demokrasisinin seçim listesinde lider oldu ve seçimlerde önemli bir başarı elde ettikten sonra Sejm'de bir sandalye kazandı ve Parlamento Grubu Parlamento Grubu Başkanı oldu.

26 Mart 2004'te Meclis Başkanı Marek Borowski, Polonya'nın Sosyal Demokrasi adlı yeni bir muhalefet partisi kurma kararını takiben Leszek Miller, bir gün sonra 2 Mayıs 2004'te Başbakan görevinden istifa edeceğini kararlaştırdı. Polonya'nın AB'ye katılımı. 1 Mayıs 2004'te Başkan Kwaśniewski ile birlikte Dublin'de bulundu ve Polonya da dahil olmak üzere 10 devletin Avrupa Birliği'ne katılma Büyük Törenine katıldı.

Başbakanlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Leszek Miller hükûmeti, Cumhurbaşkanı Kwaśniewski ile birlikte, Mart 2003'te uluslararası koalisyona katılmak ve Saddam Hüseyin hükûmetini devirmeyi hedefleyen Polonyalı birlikleri Irak'a göndermek için bir karar aldı. Miller, sekiz Avrupa başbakanı tarafından imzalanan ve Irak'taki ABD konumunu destekleyen "8 mektubunun" ortak imzasında yer aldı. Daha 2002 yılında Miller, ABD hükûmetine, Varşova'nın 3 saat kuzeyinde, Stare Kiejkuty askeri eğitim merkezinde gizli bir CIA cezaevine girmesine izni verdi. Yıllar sonra mahkûmların hapsedilmesi ve işkence görmesine müsamaha göstererek anayasaya aykırı davranma suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı.[1] 4 Aralık 2003'te Leszek Miller, Varşova yakınlarındaki bir helikopter kazasında yaralandı.

Daha sonraki kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

2005 yılında, Demokratik Sol İttifak'ın Łódź Şubesinin desteğine rağmen, Leszek Miller Parlamento seçim listesine kayıtlı değildi. Aynı zamanda, Senato için yarışması teklif edildi ancak reddetti. 2005 yılının ilk yarısında Washington, D.C.'de bulunan Woodrow Wilson Uluslararası Bilim Merkezi'nde "Doğu Avrupa'nın alanındaki yeni Polonya'nın statüsü" adlı bir araştırma projesi uyguladı. Eylül 2007'de eski Polonyalı başbakan Leszek Miller, Samjbrona'yla birleşti ve Sejm'e listelerinden gitmeye karar verdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Exclusive: Inside A Secret CIA Prison In The Polish Countryside". Worldcrunch/Sueddeutsche. 8 Şubat 2013. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2013. 
Siyasi görevi
Önce gelen
Jacek Kuroń
Polonya Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı
26 Ekim 1993 – 7 Şubat 1996
Sonra gelen
Andrzej Bądkowski
Önce gelen
Zbigniew Siemiątkowski
Polonya İçişleri ve Yönetim Bakanı
1 Ocak 1997 – 17 Ekim 1997
Sonra gelen
Janusz Tomaszewski
Önce gelen
Jerzy Buzek
Polonya Başbakanı
19 Ekim 2001 – 2 Mayıs 2004
Sonra gelen
Marek Belka
Parti siyasi görevi
Önce gelen
Aleksander Kwaśniewski
Polonya Cumhuriyeti Sosyal Demokrasisi Başkanı
1995-1999
Sonra gelen
Demokratik Sol İttifak
Önce gelen
Yeni parti
Demokratik Sol İttifak Başkanı
15 Nisan 1999 - 6 Mart 2004
Sonra gelen
Krzysztof Janik
Önce gelen
Yeni parti
Polonya Solu Başkanı
2008-2010
Sonra gelen
Jacek Zdrojewski