Lepista nuda

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Lepista nuda
Lepista nuda.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Fungi
Bölüm: Basidiomycota
Sınıf: Basidiomycetes
Takım: Agaricales
Familya: Tricholomataceae
Cins: Lepista
Tür: L. nuda
Binominal adı
Lepista nuda
(Bull.) Cooke
Sinonimler

Clitocybe nuda
Tricholoma nudum

Mantar_50px.png Önemli Uyarı: Vikipedi mantar maddeleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Buradaki bilgileri kullanarak mantar toplamayın. Zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek bazen çok zor olduğundan yabani mantarlar sadece uzmanlar tarafından toplanmalıdır.

Lepista nuda, Tricholomataceae familyasından yenilebilen bir mantar türü. Şapkası, menekşe veya leylak renginde olabilir. Lameller gri menekşe, soluk leylak, açık kahverengi renktedir, sapa çentik şeklinde girinti yaparak bağlanır. sapı 5-10cm uzunlukta, tabanı şişkin çomak şeklinde, gençken koyu tonlarda olup sonra renk açılır. Boyuna liflidir. Spor baskısı açık pembedir.

Türkiye'de Bolu bölgesinde "Mavi cincile", Karaman civarında da "Mor mantar" olarak adlandırılır. Yetiştiği ortama çok güzel bir koku salar.

Kesinlikle çiğ olarak yenmemelidir, hafif zehirlenmelere veya mide problemlerine yol açabilir. Tereyağında sote, makarna sosunda veya mangalda yapıldığı zaman oldukça lezzetlidir. Yine Bolu yöresinde böreği ve çorbası yapılarak tüketilir.

Benzer renklere sahip olan "Cortinarius violaceus" ile kesilikle karıştırılmamalıdır.