Lento

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Paris'te bir lento kapı

Lento, yapılarda kapı ve pencere gibi dikey boşlukların üzerine yatay olarak konulan ve duvarın devam etmesini sağlayan mimari bloktur. Lentolar yandaki duvarlara oturacak şekilde yerleştirilen taş, beton veyahut ahşaptan da yapılabilmektedir.[1] Dekoratif mimari bir element olarak da kullanılan lentolar, daha ziyade portaller, kapılar, pencereler ve şömineler üzerinde bulunur.

Lento Çeşitleri[2][değiştir | kaynağı değiştir]

Lento

Beton Lento[değiştir | kaynağı değiştir]

İstenilen ebatlarda yerde hazırlanmış olan kalıpların içerisinde donatı ve beton eklenmesi ile elde edilir.

Gazbeton Lento[değiştir | kaynağı değiştir]

Duvarlarda kapıların, pencerelerin ve rezervasyon için bırakılan boşlukların geçilmesinde kullanılır. Üzerine gelen yükleri mesnetlenmiş olduğu duvarlara aktarır. Beton lentolara göre kalıp, beton, demir işçiliği olmadığı için imalatın daha hızlı yapılmasını sağlar. Zamandan ve işçilikten tasarruf sağlanır.

Bims Lento[değiştir | kaynağı değiştir]

Her türlü duvarla kullanılabilen bims lento da gazbeton da olduğu gibi zamandan ve işçilikten tasarruf sağlar. İmalatlar bekleme yapmadan hızlı bir şekilde tamamlanır.

Ahşap Lento[değiştir | kaynağı değiştir]

Ahşap yapılarda veya dekoratif amaçlı açıklıkların geçilmesinde kullanılır. Dekoratif amaçlı kullanılması durumunda üzerine sıva yapılmaz.

Galvaniz Sac Lento[değiştir | kaynağı değiştir]

Galvaniz sacın istenilen ölçü, ebat ve uzunluğa göre bükülmesi ve kesilmesi ile elde edilir. Hafif olması malzemenin yerine taşınmasında kolaylık sağlar. İmalatların hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmesine imkan tanır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Glossary of Medieval Art and Architecture - Lintel". University of Pittsburgh. 23 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2007. 
  2. ^ "Lento Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Montajı Nasıl Yapılır?". 20 Mayıs 2021. 12 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2022.