Leknes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kışın Leknes manzarası (arka planda Bulitinden ve Guratinden dağları)
Leknes ana caddesinde gece vakti
Kışın Leknes: Skottinden'e doğru görünüm
Fygle ile birlikte Leknes ile birlikte büyüyen Gravdal, gerçekte 4.200 nüfuslu bir kasabadır.

Leknes Norveç'in Nordland ilçesinde bir kasabadır. Kasaba aynı zamanda Vestvågøy belediyesinin idari merkezidir (10.764 nüfusuyla, Lofoten ve Vesterålen'deki en kalabalık belediyedir). Leknes, 2002'de bir "kasaba" olarak belirlendi.[1] 2.52 kilometrekarelik (620 dönümlük) kasabanın nüfusu (2018) 3.556'dır, bu da kasabaya kilometrekare başına 1.411 kişilik (3.650 / sq mi) nüfus yoğunluğu verir.[2]

Kasaba, Vestvågøya adasındaki Lofoten takımadalarının coğrafi olarak ortasında yer almaktadır. Svolvær kasabasının yaklaşık 68 kilometre (42 mil) batısında ve Moskenes'deki Å köyünün 65 kilometre (40 mil) doğusundadır. Leknes, Lofoten'de balıkçılığa bağımlı olmayan ve şehir merkezi deniz kenarında bulunmayan birkaç kasabadan biridir. Bu nedenle ve son yıllardaki hızlı büyümesi nedeniyle, Lofoten'deki diğer çoğu kasaba ile aynı geleneksel ahşap mimariye sahip değildir ve bu nedenle, komşu balıkçı köyleri kadar pitoresk olmayabilir. Bununla birlikte, doğal çevre, dağlar, tepeler, kayalıklar ve beyaz kumlu plajları ile Norveç'in en çarpıcıları arasındadır.

Kasabanın limanı olan Leknes Havn, yolcu gemileri için Norveç'in en önemli ve ziyaret edilen limanlarından biridir. Fygle mahallesindeki eski okul müzeye dönüştürüldü. Hol Kilisesi, şehrin doğu ucunda yer almaktadır. Leknes, Nordland Hastanesinin bir şubesinin bulunduğu yakındaki Gravdal köyüyle "ikiz şehir" dir. Gravdal, Leknes'in yaklaşık 4 kilometre (2,5 mil) güneybatısında yer almaktadır. Leknes'de güneş (gece yarısı güneşi) 26 Mayıs'tan 17 Temmuz'a kadar ufkun üzerindedir ve kışın güneş 9 Aralık'tan 4 Ocak'a kadar doğmaz.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Leknes, sadece Svolvær ile rakip olan Lofoten'in ticaret ve alışveriş merkezidir. Avrupa yolu E10 karayolu, Lofoten'in tüm ana adalarını anakaraya bağlayan kasabanın içinden geçer. Leknes ayrıca bölgesel uçaklar için Leknes Havaalanı, Bodø'ya günlük tarifeli 7 uçuş ve Widerøe havayolu ile Tromsø'ya 1 günlük uçuşla hizmet vermektedir. Kasaba, Lofoten'in geri kalanına otobüs bağlantıları olan bir merkez olan küçük bir otobüs terminaline sahiptir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Store norske leksikon. "Leknes – tettsted i Vestvågøy" (Norveççe). 23 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2012. 
  2. ^ Statistisk sentralbyrå (1 Ocak 2018). "Urban settlements. Population and area, by municipality". 8 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Eylül 2020.