İçeriğe atla

Legrand

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Legrand
Kuruluş1860
Genel merkezi
Limoges
,
Önemli kişilerGilles Schnepp (CEO) (2003)
ÜrünElektrikli ekipmanlar (anahtarlar ve prizler), koruma (devre kesiciler, elektrik pano), kablo yönetimi, VDI, ev otomasyonu, otomatik aydınlatma, güvenlik aydınlatması
Net gelir3,890 milyar Euro (2010)
Çalışan sayısı31000 +
Web sitesiwww.legrandgroup.com.tr

Legrand tarihi Limousin bölgesindeki Limoges, Fransa'da kurulmuş, bina elektrik ve dijital altyapıları için ürün ve sistemler geliştiren firma.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Legrand, 1860 yılında Legrand ailesi tarafından Limoges'da kurulmuştur. Önceleri porselen üreten fabrika zaman içerisinde elektriksel ürünler üretmeye yoğunlaşmıştır. O yıllarda porselen şu anda kullanılan plastiğin aksine en yaygın kullanılan yalıtım maddesiydi.

Legrand, 1954 yılında fabrikasında çıkan bir yangın sonucunda yapısını değiştirerek üretimini tamamen elektrik ürünleri(anahtarlar ve prizler) üzerine yapmaya başlamıştır. Zaman içerisinde çözümlerini genişleterek koruma (devre kesiciler, elektrik pano), kablo yönetimi, VDI, ev otomasyonu, otomatik aydınlatma, güvenlik aydınlatması gibi alanlarda faaliyet göstermeye devam etmektedir.

O yıllardan beri Legrand 120'den fazla satın alma ile 170.000'den fazla ürün referansı, 70 ülkede ofis, 180 ülkede[1] (2006 yılı itibarıyla) satış temsilcilikleriyle elektrik ürünlerinde önemli bir konuma sahiptir.

Bugün itibarıyla Legrand, dünyada, anahtar ve prizlerde %19, kablo yönetiminde %15 (iş hacminin %75'i Fransa dışında) pazar payına sahiptir. 27 ülkede üretim yaptığı sektörlerin en az birinde pazar lideridir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Legrand Group Financial Report" (İngilizce). 15 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2011.