Laurie Strode

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Laurie Strode
Cadılar Bayramı karakteri
LaurieStrode.jpg
İlk görünüm Yabancı (film, 1978)
Son görünüm Halloween (film, 2018)
Yaratan John Carpenter
Debra Hill
Canlandıran Jamie Lee Curtis
Bilgileri
Aile Michael Myers (kardeşi)
Çocuklar Jamie Lloyd (kızı, öldü)
John Tate (oğlu)
Karen Nelson (kızı)

Laurie Strode, Cadılar Bayramı serisinde yer alan kurgusal karakterdir. Ayrıca serinin ana karakterlerinden biridir. John Carpenter ve Debra Hill tarafından yaratılan karakter ilk olarak 1978 yılındaki Yabancı filminde görülmüştür. Laurie, Jamie Lee Curtis tarafından canlandırılmıştır. Ancak serinin 2007 filmi ve 2009'da ki HII: Katliam filmlerinde Scout Taylor-Compton tarafından canlandırıldı. Daha sonraki yıllar için planlanan serinin devam filmleri için Eylül 2017'de Curtis, Ekim 2018'de piyasaya sürülen Cadılar Bayramı'nda rolünü yeniden canlandırmak istediğini belirtti. Seride iki film haricinde konu ve karakterler aynı rotada ilerler.[1]

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

1978[değiştir | kaynağı değiştir]

17 yaşındaki Laurie, 1978 Cadılar Bayramı gecesinde Tommy Doyle'a bakıcılık yapmayı planlayan bir lise öğrencisidir. Ancak gün boyunca gizemli maske takan bir adam devamlı Laurie'yi seyretmektedir. Bu kişi 15 yıl önce kız kardeşi Judith Myers'ı öldüren ve Laurie'yi takip etmeye başlayan bir akıl hastası olan Michael Myers'dır. Laurie, Michael'ın onu izlediğini fark eder ve en iyi arkadaşları Annie ve Lynda'ya bu endişelerini dile getirir. Laurie Tommy'ye bakarken Myers caddenin karşısındaki evde Annie ve Lynda'yı öldürür. Arkadaşları onu aramadıkları için endişelenen Laurie, onlara bakmaya gider ve Michael tarafından saldırıya uğramadan önce cesetleri görür. Korkuya kapılan Laurie, Doyle'ların evine geri döner. Michael onu takip eder, ancak Laurie, Tommy ve Lindsey'in kaçabilmesi için onu uzun süre savuşturmayı başarır. Laurie, Michael'ın psikiyatristi Dr. Samuel Loomis tarafından kurtarılır. Loomis, Michael'a kurşunlar yağdırır ve Michael balkondan aşağı düşer; Loomis, Michael'ın cesedini kontrol etmeye gittiğinde, cesedinin olduğu yerde sadece bedeninin izini görür, ancak Michael ortada yoktur.[2]

1981-2002[değiştir | kaynağı değiştir]

Cadılar Bayramı II'de (1981) ilk filmdeki yaşadığı olaylardan hemen sonra Laurie Strode hastaneye kaldırılır. Ona kimin saldırdığını öğrendikten sonra, Laurie "Neden ben ?!" diye düşünür. Evlat edinildiğini bilmektedir ve üvey ailesine ait rüyalar görür. Gördüğü ilk rüya, üvey annesinin bir ton can sıkıcı bir ifadeyle "Ben gerçek annen değilim! Bana soru sormayı bırak!" İkinci rüya, büyük bir odaya doğru yürüdüğünü, genç Michael'ın bir sandalyede oturduğunu ve ona bakmak için döndüğünü gösteriyor. Uyandığında, onu aramak için hastane personelini öldüren Michael ile yüz yüze gelene kadar hastanenin koridorlarında dolaşmaya başlıyor. Michael'ın peşinde olduğunun farkına varınca, Dr. Loomis onları bulmak için hastaneye koşar. Yaşanan olayların ardından çıkan yangında Michael alevlere karışır ancak yangının olduğu odadan yanarak da olsa çıkmayı başarır. Travma geçiren Laurie, başka bir hastaneye nakledilir.[3]

Halloween 4'de (1988) Laurie, filmin olaylarından önce bir trafik kazasında öldüğü gösterilerek; yerine başrol olarak genç kızı Jamie Lloyd (Danielle Harris tarafından canlandırıldı) filmde yer aldı. Jamie'nin annesini hatırladığı bir sahnede Laurie Lee Curtis'in fotoğrafı görünür.[4] Jamie karakteri iki film boyunca yer alır. Devam filmi Cadılar Bayramı: Ölüm Çığlığı'nda Laurie'nin kuzeni Kara, Jamie'yi evlatlık alırken göründü.[5][6]

Laurie Strode karakteri, senaryosunu Kevin Williamson'ın yazdığı serinin yedinci filmi Cadılar Bayramı: Korku Bayramı'nda tekrar ortaya çıkar.[7] Hikâye, altıncı filmin devamı olarak tasarlandı, böylece zaman çizelgesinin sürekliliği korundu, ancak yapımcılar önceki üç filmin senaryosunu görmezden gelmeye karar verdi.[8] Aslında Laurie, Michael'dan kurtulabilmek için bir trafik kazasında öldü süsü ile ifade edildi. Keri Tate adı ile yaşıyor ve genç oğlu John'un öğrenci olduğu Kaliforniya'da özel bir okulun müdürü olarak çalışıyor. Bir alkolik haline gelen Laurie, hala kardeşinin öfkesinin hatırasını yaşamakta ve geri dönmesinden endişe ediyor. John onu paranoyak olduğunu belirtmesine rağmen, Michael (Chris Durand) Cadılar Bayramı'nda yeniden ortaya çıkar ve John'un sınıf arkadaşlarından ikisini öldürdüğünde korkuları gerçeğe dönüşür. Oğlunu ve onun kız arkadaşını güvenli olacakları bir yere bırakarak Laurie, kaçmayı bırakıp kardeşiyle yüzleşmeye karar verir. Michael'ı durdurmayı başarır ve bir baltayla Michael'in kafasını keser.[9]

Cadılar Bayramı: Korku Bayramı 2'de Laurie'nin öldürdüğü adamın Michael'ın kıyafet değiştirdiği bir sağlık görevlisi olduğu ortaya çıkar. Suçluluk psikolojisi ile baş başa kalan Laurie, Grace Andersen Sanitarium'da mahkum olur, buradaki hemşireler onun katatoni olduğuna inanıyor. Laurie, Michael'in gelmesini bekliyor ve kısa süren kovalama sonrası Laurie, Michael'a hazırladığı tuzakla çatıda baş aşağı iple birlikte sarkıtıyor. Tuzağına düşmesine rağmen, Laurie'nin yanlış kişiyi tekrar öldürme korkusu onu maskesini çıkarmaya iter. Maskesini çıkarmaya çalışırken Michael onu kavrar ve bıçakla öldürerek çatıdan aşağı atar, Laurie aşağı düşerken "Cehennemde görüşürüz Michael!" diye bağırır.[10]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ McNary, Dave (15 Eylül 2017). "Jamie Lee Curtis Returning for 'Halloween' Reboot". Variety. 15 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2017. 
  2. ^ Carpenter, John (Writer/Director) and Debra Hill (Writer) (1978). Halloween (DVD). ABD: Compass International Pictures. 
  3. ^ Rosenthal, Rick (Director), John Carpenter, and Debra Hill (Writers) (1981). Cadılar Bayramı II (DVD). ABD: Universal Pictures. 
  4. ^ Little, Dwight (Director) and Allan McElroy (Writer) (1988). Halloween 4: The Return of Michael Myers (DVD). ABD: Galaxy International Releasing. 
  5. ^ Othenin-Girard, Dominique (Director), Michael Jacobs, Dominique Othenin-Girard, and Shem Bitterman (Writers) (1989). Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (DVD). ABD: Galaxy International Releasing. 
  6. ^ Chappelle, Joe (Director) and Daniel Farrands (Writer) (1995). Halloween: The Curse of Michael Myers (DVD). ABD: Miramax Films. 
  7. ^ mondozilla (20 Ekim 2013). "Halloween H20: 20 Years Later". HORRORPEDIA. 21 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2016. 
  8. ^ "Halloween H20: Twenty Years Later: Did You Know?". lairofhorror.tripod.com. 6 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2016. 
  9. ^ Miner, Steve (Director), Robert Zapia, and Matt Greenberg (Writers) (1998). Halloween H20: 20 Years Later (DVD). ABD: Dimension Films. 
  10. ^ Rosenthal, Rick (Director), Larry Brand, and Sean Hood (Writers) (2002). Halloween: Resurrection (DVD). ABD: Dimension Films. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]