Cadılar Bayramı: Korku Bayramı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cadılar Bayramı: 20 Yıl Sonra
Halloween H20: 20 Years Later
Film afişi
YönetmenSteve Miner
YapımcıPaul Freeman[1]
SenaristRobert Zappia
Matt Greenberg
Hikâye (eser)Robert Zappia
Kevin Williamson
(kredisiz)
UyarlamaOluşturulan karakterler
ile Debra Hill
John Carpenter
OyuncularJamie Lee Curtis
Adam Arkin
Michelle Williams
Adam Hann-Byrd
Jodi Lyn O'Keefe
Janet Leigh
Josh Hartnett
Chris Durand
MüzikJohn Ottman
Marco Beltrami
Görüntü yönetmeniDaryn Okada
KurguPatrick Lussier
StüdyoDimension Films
Nightfall Productions
Trancas International
DağıtıcıMiramax Films
CinsiSinema filmi
TürüKorku
RenkRenkli
Yapım yılı5 Ağustos 1998
Süre86 dakika
Ülke ABD
Dilİngilizce
Bütçe17 milyon $[2]
Hasılat85 milyon $[2]
Önceki filmCadılar Bayramı: Ölüm Çığlığı
Devam filmiKorku Bayramı 2

Cadılar Bayramı: Korku Bayramı (İngilizce: Halloween H20: 20 Years Later), Steve Miner tarafından yönetilen ve ilk filminde Jamie Lee Curtis, Adam Arkin, Michelle Williams, Janet Leigh ve Josh Hartnett'in oynadığı 1998 yapımı bir Amerikan slasher filmi. Bu, Cadılar Bayramı serisinin yedinci taksitidir. Önceki üç taksitte Jamie Lloyd'un hikâye örgüsünü göz ardı eden H20, serinin yeniden gözden geçirilmesi ve yeniden başlatılmasıdır ve ikinci filmin doğrudan devamı niteliğindedir. Travma sonrası Laurie Strode'un kendisini Kaliforniya'da özel bir yatılı okulda çalışırken bulan cani kardeşi Michael Myers'tan saklanmak için ölü taklidi yapması anlatılıyor.

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

Hillcrest Akademisi'ndeki cinayetlerin ardından, suçluluk duyan ve travma geçirmiş Laurie Strode, cani kardeşi Michael Myers sandığı bir adamı öldürdükten sonra bir psikiyatri hastanesine kapatılır. İki hemşire olanlar hakkında konuşurken, geri dönüşler, bir sağlık görevlisinin okulda bilinçsiz bir Michael bulduğunu, ardından aniden uyanıp sağlık görevlisine saldırarak konuşamayacak şekilde gırtlağını ezdiğini ortaya koyuyor. Michael daha sonra bilinçsiz sağlık görevlisiyle kıyafetlerini değiştirdi ve Laurie, Michael'ın içinde olduğuna inandığı ambulansla uzaklaşırken okul alanını terk etti ve okulun arkasındaki ormana kaçtı.

31 Ekim 2001'de, üç yıl saklandıktan sonra, Michael, Grace Andersen Sanitarium'da hastaneye kaldırılan Laurie'yi tekrar öldürmeye teşebbüs etmek için yeniden ortaya çıkar. Onun gelişini bekleyen Laurie, ona bir tuzak kurar. Michael, iki güvenlik görevlisini öldürdükten sonra saldırır ve Laurie'yi tuzağının işe yaradığı ve Michael'ı geçici olarak etkisiz hale getirdiği kurumun çatı katına kadar kovalar. Bununla birlikte, Laurie'nin yanlış kişiyi tekrar öldürme korkusu onu yener ve kimliğini doğrulamak için maskesini çıkarmaya çalıştığında, Michael onu bıçaklayarak çatıdan atarak bu süreçte Laurie'yi öldürür.

2002'de, bir yıl sonra, üniversite öğrencileri Sara Moyer, Bill Woodlake, Donna Chang, Jen Danzig, Jim Morgan ve Rudy Grimes, Freddie Harris ve Nora Winston'ın yönettiği Dangertainment adlı bir internet realite şovunda yer almak için bir yarışmayı kazanırlar. Öğrenciler, Michael'ı neyin öldürmeye ittiğini anlamak için, Michael'ın terk edilmiş çocukluk evinde bir gece geçirmek zorunda kalırlar. Ancak gösteriye hazırlanırken evin her yerine kameralar kurarken kameraman Charlie, Haddonfield'a dönen Michael tarafından öldürülür. Cadılar Bayramı gecesinde, ön kameralarla donatılmış Sara, Bill, Donna, Jen, Jim ve Rudy eve girer ve ipucu aramak için üç gruba ayrılır. Sara arkadaşlarıyla mesajlaşırken Myles "Deckard" Barton bir parti sırasında canlı yayını izler. Arama sırasında aniden Michael belirir ve Bill'i öldürür.

Donna ve Jim, sahte cesetlerle dolu bir duvar keşfederler ve gösterinin, Michael tarafından öldürülmeden önce bir kurgu olduğunu anlarlar. Partide, Deckard ve diğer parti müdavimleri cinayete tanık olur. Ancak bunun gerçek olduğunu yalnızca Deckard anlar. Bu sırada Freddie, yarışmacıları korkutmak için eve Michael kılığında girer. Onu Charlie zannettiği gerçek Michael takip eder. Rudy, Sara ve Jim, Freddie'yi Michael kostümü içinde bulduklarında, onlara planı açıklar ve işbirliği yapmaları için yalvarır ve gösteri işe yararsa hepsine iyi ödeme yapılacağını söyler. Freddie ayrıldıktan sonra üçlü, diğer arkadaşlarını toplayıp ayrılmaya karar verir. Jen, Bill'in cesedini keşfeder ve Michael, kısa süre sonra onun Freddie olmadığını anlayan Rudy, Sara ve Jim'in önünde başını keser. Michael, Sara'yı üst katta kovalamadan önce Jim ve Rudy'yi öldürmeye devam eder.

Kendini bir yatak odasına kilitleyen Sara, kendisine yardım etmesi için Deckard'a yalvarır. Diğer parti müdavimleri tüm cinayetlerin gerçek olduğunu anlayınca Deckard, Sara Michael'ın ondan uzak durmasına yardımcı olmak için bulunduğu yerleri mesajla göndermeye başlar. Michael onları bulduğunda Sara, Freddie ile karşılaşır ve ikincisini bıçaklar. Sara tünellere koşar ve garaja giden bir çıkış bulur ve burada Nora'nın cesedini bulur. Michael tekrar gelir ve Sara'ya saldırır, ancak hala yaşayan Freddie onları bulur ve garajda bir elektrik yangını başlarken Michael ile savaşır. Michael'a elektrik verdikten sonra Freddie, Sara'yı güvenli bir yere taşır ve Michael'ı yanan garajda ölüme terk eder. Daha sonra, yerel haberlerde Freddie ve Sara ile röportaj yapılır; bu sırada Sara, hayatını kurtardığı için Deckard'a teşekkür eder ve Freddie muhabire saldırır. Bu sırada Michael'ın öldüğü varsayılır ve cesedi morga kaldırılır. Ancak, adli tıp görevlisi vücudunu incelemeye hazırlanırken, Michael aniden uyanır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelecek[değiştir | kaynağı değiştir]

Süreklilik B[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Halloween: The Curse of Michael Myers". American Film Institute. 20 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Temmuz 2016. 
  2. ^ a b Halloween: H20 at Box Office Mojo 7 Haziran 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.