Lassie (dizi, 1954)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lassie
Jeff's Collie
(1.-116. bölümler)
Timmy and Lassie (116.-352. bölümler)
Lassie 1960 cast photo.JPG
Tür Çocuk ve aile dizisi
Proje tasarımcısı Robert Maxwell
Başrol Tommy Rettig
Jan Clayton
George Cleveland
Donald Keeler
Jon Provost
June Lockhart
Hugh Reilly
Robert Bray
Jack De Mave
Jed Allan
Ron Hayes
Larry Wilcox
Pamelyn Ferdin
Cloris Leachman
Jon Shepodd
Tema müziği bestecisi Les Baxter
Açılış müziği Whistle
Besteci Raoul Kraushaar
Ülke ABD
Sezon sayısı 19
Bölüm sayısı 588
Yapım
Yönetici yapımcı Jack Wrather
Robert Maxwell
Sherman A. Harris
Yapımcı Robert Maxwell
Robert Golden
Dusty Bruce
Leon Fromkess
Mekân Kaliforniya
Gösterim süresi 26 dakika
Yayın bilgileri
Kanal CBS
Resim formatı Siyah-beyaz (1.-10. sezonlar)
Renkli (11.-19. sezonlar)
Ses formatı Monaural
Yayın tarihi 12 Eylül 1954 - 24 Mart 1973
Durumu Bitti
Kronoloji
İlişkili programlar The New Lassie

Lassie, aynı adlı dişi bir rough collie ile onun insan ve hayvan dostlarının maceralarını konu alan ABD yapımı televizyon dizisi. Yapımcı Robert Maxwell ile hayvan eğiticisi Rudd Weatherwax'ın yarattığı şov, 12 Eylül 1954 ile 24 Mart 1973 tarihleri arasında yayınlandı. Televizyonun en uzun süren dramatik dizilerinden biri olan Lassie, ilk 17 sezonu boyunca CBS'te yayınlandı. Başta siyah-beyaz olarak çekilen dizi, 1960'larda renkli çekilmeye başlandı.

İlk on sezon Lassie'nin küçük bir çiftçi topluluğunda yaşadığı maceraları anlatır. Lassie'nin ilk insan dostları, on bir yaşındaki Jeff Miller ile onun annesi ve büyükbabasıdır. Dördüncü sezondan itibaren ise Lassie'yi, yedi yaşındaki Timmy Martin ile kendisini evlat edinmiş olan anne babası alır. Çiftlikteki maceralarının on birinci sezonda sona ermesiyle, Lassie vahşi doğada United States Forestry Service çalışanlarının peşinden yeni maceralar yaşamaya başlar. Başında bir insan olmadan yaklaşık bir sene dolaşan Lassie sonunda, son iki sezonda kalacağı yetimhaneye yerleşir.

Lassie başlangıçta iyi eleştiriler aldı ve ilk yıllarında iki Emmy ödülü kazandı. Oyuncular Jan Clayton ile June Lockhart Emmy'ye aday gösterildi. Şovun yayınlandığı yıllar boyunca kitaplar, bir Cadılar Bayramı kostümü, giysiler, oyuncaklar gibi diziyle bağlantılı eşyalar piyasaya sürüldü. Şovun bütün yayını boyunca sponsoru olan Campbell's Soup, (bir yüzük ve bir cüzdan olmak üzere) iki ödül sundu ve dizinin hayranlarına bunlardan binlerce dağıttı. Dizinin birden fazla bölümden oluşan bir bölümü, yeniden kurgulanarak Ağustos 1963'te Lassie's Great Adventure adıyla gösterime sokuldu. 1989'da The New Lassie dizisi, Lassie'nin yıldızı Jon Provost'u Steve McCullough rolüyle televizyona geri getirdi. Seçme bölümler DVD olarak piyasaya çıktı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]