Lassie (dizi, 1954)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lassie
Jeff's Collie
(1.-116. bölümler)
Timmy and Lassie (116.-352. bölümler)
TürÇocuk ve aile dizisi
Proje tasarımcısıRobert Maxwell
BaşrolTommy Rettig
Jan Clayton
George Cleveland
Donald Keeler
Jon Provost
June Lockhart
Hugh Reilly
Robert Bray
Jack De Mave
Jed Allan
Ron Hayes
Larry Wilcox
Pamelyn Ferdin
Cloris Leachman
Jon Shepodd
Tema müziği bestecisiLes Baxter
Açılış müziğiWhistle
BesteciRaoul Kraushaar
ÜlkeABD
Sezon sayısı19
Bölüm sayısı588
Yapım
Yönetici yapımcıJack Wrather
Robert Maxwell
Sherman A. Harris
YapımcıRobert Maxwell
Robert Golden
Dusty Bruce
Leon Fromkess
MekânKaliforniya
Gösterim süresi26 dakika
Yayın bilgileri
KanalCBS
Resim formatıSiyah-beyaz (1.-10. sezonlar)
Renkli (11.-19. sezonlar)
Ses formatıMonaural
Yayın tarihi12 Eylül 1954 - 24 Mart 1973
DurumuBitti
Kronoloji
İlişkili programlarThe New Lassie

Lassie, aynı adlı dişi bir rough collie ile onun insan ve hayvan dostlarının maceralarını konu alan ABD yapımı televizyon dizisi. Yapımcı Robert Maxwell ile hayvan eğiticisi Rudd Weatherwax'ın yarattığı şov, 12 Eylül 1954 ile 24 Mart 1973 tarihleri arasında yayınlandı. Televizyonun en uzun süren dramatik dizilerinden biri olan Lassie, ilk 17 sezonu boyunca CBS'te yayınlandı. Başta siyah-beyaz olarak çekilen dizi, 1960'larda renkli çekilmeye başlandı.

İlk on sezon Lassie'nin küçük bir çiftçi topluluğunda yaşadığı maceraları anlatır. Lassie'nin ilk insan dostları, on bir yaşındaki Jeff Miller ile onun annesi ve büyükbabasıdır. Dördüncü sezondan itibaren ise Lassie'yi, yedi yaşındaki Timmy Martin ile kendisini evlat edinmiş olan anne babası alır. Çiftlikteki maceralarının on birinci sezonda sona ermesiyle, Lassie vahşi doğada United States Forestry Service çalışanlarının peşinden yeni maceralar yaşamaya başlar. Başında bir insan olmadan yaklaşık bir sene dolaşan Lassie sonunda, son iki sezonda kalacağı yetimhaneye yerleşir.

Lassie başlangıçta iyi eleştiriler aldı ve ilk yıllarında iki Emmy ödülü kazandı. Oyuncular Jan Clayton ile June Lockhart Emmy'ye aday gösterildi. Şovun yayınlandığı yıllar boyunca kitaplar, bir Cadılar Bayramı kostümü, giysiler, oyuncaklar gibi diziyle bağlantılı eşyalar piyasaya sürüldü. Şovun bütün yayını boyunca sponsoru olan Campbell's Soup, (bir yüzük ve bir cüzdan olmak üzere) iki ödül sundu ve dizinin hayranlarına bunlardan binlerce dağıttı. Dizinin birden fazla bölümden oluşan bir bölümü, yeniden kurgulanarak Ağustos 1963'te Lassie's Great Adventure adıyla gösterime sokuldu. 1989'da The New Lassie dizisi, Lassie'nin yıldızı Jon Provost'u Steve McCullough rolüyle televizyona geri getirdi. Seçme bölümler DVD olarak piyasaya çıktı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]