Robert Maxwell

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Ian Robert Maxwell (asıl adı Ján Ludvík Hoch; d. 1923, Selo Slatina, Çekoslovakya (bugün Ukrayna)- ö. 5 Kasım 1991, Kanarya Adaları açıklarında), Çekoslovakya doğumlu Britanyalı medya patronu.

1923'te, II. Dünya Savaşı öncesi Çekoslovakyasının en doğu kesimindeki (bugün Ukrayna sınırları içinde kalan) Selo Slatina köyünde bir Yahudi ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. II. Dünya Savaşı'nın başlamasından sonra, 1940'te Britanya'ya kaçtı. 1941'de Britanya ordusuna katıldı ve Avrupa'daki çarpışmalarda görev aldı. Savaşın sonunda Normandiya Çıkartması'nda gösterdiği cesaret nedeniyle önce Askeri Haç ile ödüllendirilip, ardından yüzbaşı rütbesine yükseltildi.

Almanya'daki işgal güçlerinde yaptığı askeri görev sırasında kurduğu bağlantılarla Alman bilim kitapları yayınevi Springer Verlag'ın Britanya ve ABD'deki dağıtımcılığını aldı. Daha sonra, ileride büyük bir yayınevine dönüştüreceği Springer Verlag'ın hisselerinin büyük kısmını satını alarak adını Pergamon Press olarak değiştirdi.

1964-70 yılları arasında İşçi Partisi milletvekili olarak Avam Kamarası'nda yer alan Robert Maxwell hakkında, 1971 yılında, öz varlığı hakkında yanıltıcı bilgi verdiği gerekçesiyle Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından bir soruşturma açılmış ve soruşturma sonunda yayınlanan raporda, "dürüst bir yönetim sağlamakta güvenilmeyecek bir kişi" olduğu belirtildi.

Pergamon Press gazetesinin sahibiyken 1984'te Mirror Group Newspapers basın grubunu (Daily Mirror, Sunday Mirror) satın aldı ve Avrupa iletişim sektöründe birçok kesime el attı. MTV'nin Avrupa yayınlarının yarı hissesini satın aldı.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Robert Maxwell, 5 Kasım 1991'de, Kanarya Adaları'nın açıklarında seyreden ve kızının adını taşıyan Lady Ghislaine adlı yatından düşerek kayboldu. Kaybolduğunun anlaşılmasılmasıyla başlatılan aramalar sonucunda iki gün sonra cesedi bulundu. İspanya'da yapılan otopsisinde ölüm nedeni "geçirdiği ani bir kalp krizinden sonra denize düşme ve boğularak ölme" olarak açıklandı.[1]

Maxwell'in ölümü geniş yankılar uyandırdı ve ölümüyle ilgili pek çok komplo teorisi ortaya atıldı. Bunlardan en dikkat çekici olanı Maxwell'in ölümünden bir süre önce Amerikalı araştırmacı gazeteci Seymour Hersh'in tarafından The Samson Option adıyla yayımlanan kitapta Maxwell'in İsrail gizli servisi Mossad ile bağlantılı olduğu iddia edildi. Bu iddiaların baskısıyla, öldüğü yıl içinde 3-5 milyar dolar arasında olduğu tahmin edilen borçlarının yarattığüı baskının da eklenmesiyle intihar etmiş olmasıydı.

Ölümüyle ilgili en önemli iddia, 2002 yılında Martin Dillon ve Gordon Thomas tarafından yayımlanan Robert Maxwell: Israel's Superspy: The Life and Murder of a Media Mogul. adlı kitapta ortaya atıldı. Kitapta Mossad için süper ajan olarak çalışan Maxwell'in dağılmaya başlayan medya imparatorluğunu kurtarmak için 400 milyon sterlin istediğini, aksi takdirde bildiklerini kamuoyuna açıklamakla tehdit ettiği Mossad tarafından öldürüldüğü iddia edildi.

Cenazesi 10 Kasım 1991 günü, Kudüs'teki Zeytin Dağı'na defnedildi. Ekonomik temellerinin zayıf olduğu ölümünden sonra anlaşılan iş imparatorluğu, kısa sürede dağıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]