Laringospazm

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Laringospazm, gırtlakta kontrolsüz/istemsiz kas kasılmasıdır. Ses tellerindeki veya nefes borusundaki su, mukus, kan ve benzeri maddeler bunu tetikleyebilir. Bu stridor ve retraksiyon yaratır. Bu olay genellikle en fazla 1 dakika sürer ve bu süre içinde nefes alış zorlaşır. Uykuda bile, bazı insanlar bu spazmlardan acı çekerler. Kulak-burun-boğaz uygulamalarında genellikle sessiz reflü hastalığı olan kişilerde laringospazm görülmüştür. Ciddi ameliyatlardan sonra komplikasyon olarak nadir görülen laringospazm ortaya çıkabilir.

Teşhisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı insanlarda reflü ya da yutkunma güçlüğü oluşabilir. Ayrıca anesteziyle birleşerek komplikasyon yaratabilir. Spazmlar hiçbir şey yapmadan oluşabilir, ancak entübasyon sonrası oluşma eğilimindedir. Spazmlar çocuklarda özellikle ölümcül olabilir, spazmdan 30 ila 45 saniye içinde kalp durabilir. Çocuklara genel anestezi yapımı çoğunlukla ölüm nedenidir.

Tedavisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Küçük laringospazmlar genellikle kendiliğinden kaybolur. Ameliyathanede laringospazm sırasında hastanın boynuna hiperekstansiyon yapılır ve %100 oksijen uygulanır. Daha ciddi durumlarda damardan süksinilkolin gibi bir kas gevşetici verilir ve entübasyon yapılır.

Ayrıca, laringospazm hipokalsemiden dolayı kas spazmı ve/veya tetaniye yol açabilir.