Lamiel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lamiel
Lamiel
Yazar Stendhal
Ülke Fransa
Dil Fransızca
Yayım 1889

Lamiel (Fransızca: Lamiel), Fransız yazar Stendhal'in 1839-1842 yıllarında yazdığı, fakat tamamlayamadan önce hayatını kaybettiği romandır. İlk defa 1889 yılında yayımlanmıştır. Türkçeye de çevrilmiştir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Hikâye Temmuz Monarşisinin başlangıcında geçmektedir. Lamiel, macera ve hırsız romanları konusunda tutkulu genç bir kızdır. Normandiya'nın küçük bir köyünde yaşamaktadır ve bağnaz bir çift olan Hautemare tarafından evlat edinilmiştir. Bölgenin önde gelenlerinden olan Miossens Düşesi'nin arkadaşı olduktan sonra dahi can sıkıntısından kurtulamamıştır.

Çirkin, kambur, alaycı ve hırslı bir adam olan Doktor Sansfin, hastalandığında Lamiel'e bakmaktadır. Lamiel, iyileştiğinde genç bir köylü ile yatarak sevginin ne olduğunu anlamaya çalışır, fakat hayal kırıklığına uğrar. Miossens Düşesi'nin oğlunu baştan çıkarır ve beraber evden kaçarlar, fakat Lamiel adamın parasıyla Paris'e tek başına gitmek için adamı terk eder.

Paris'te Nerwinde Kontu ile ilişki yaşar, ama onu da sevemez.[1]

Uyarlamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Yönetmen Jean Aurel tarafından 1967 yılında sinemaya uyarlanmıştır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Notice de titre conventionnel". Bibliothèque nationale de France. 31 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ocak 2021. 
  2. ^ "Lamiel (1967)". IMDb. 13 Aralık 2003 tarihinde kaynağından arşivlendi.