Lucien Leuwen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lucien Leuwen
Lucien Leuwen
YazarStendhal
ÜlkeFransa
DilFransızca
Yayım1894

Lucien Leuwen (Fransızca: Lucien Leuwen), Fransız yazar Stendhal'in 1835 yılında yazdığı, fakat ülkedeki siyasi atmosferin belirsizliği nedeniyle tamamlayamadığı kitabı. İlk defa 1894 yılında yayımlanmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitap, Parisli bir bankacının oğlu olan Lucien'in 1830 Temmuz Devrimi'ni izleyen yıllarda, Louis Philippe'in tahta çıktığı yıllardaki kariyerini anlatmaktadır. Lucien, General Lamarque'ın cenazesinin ardından hükûmet karşıtı bir gösteriye katıldıktan sonra Ecole Polytechnique'den atılır. İki yıllık işsiz gezdikten sonra orduya katılır ve Nancy şehrine giderken, "muhteşem saçlı ve küçümseyen bir bakışla genç bir sarışına" baktığı sırada attan düşer. Madam de Chasteller adlı bu genç dul kadına aşık olur, ancak ondan vazgeçmek zorunda kalır. Lucien daha sonra Paris'e döner ve İçişleri Bakanı'nın özel sekreteri olur.

Yazar, Lucien'in İtalya'ya gideceği ve Madam de Chasteller ile mutlu bir sona kavuşacağı bir bölüm planlamış, ancak kitabı tamamlayamamıştır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Lucien Leuwen". Encyclopædia Britannica. 6 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ocak 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]