Lactobacillus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lactobacillus
Lactobacillus sp 01.png
Vajinal smear incelemesinde Lactobacillus bakterileri ve epitel hücresi
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Üst âlem: Bacteria
Şube: Firmicutes
Sınıf: Bacilli
Takım: Lactobacillales
Familya: Lactobacillaceae
Cins: Lactobacillus
Beijerinck 1901[1]
Tip tür
Lactobacillus delbrueckii
(Leichmann 1896) Beijerinck 1901

Lactobacillus, Gram pozitif fakültatif anaerobik ya da mikroaerofilik bakterilerin bir cinsidir.[2]. Lactobacillus cinsi, laktozu ve diğer şekerleri laktik aside dönüştürdüklerinden dolayı laktik asit bakterileri olarak bilinen grubunun büyük alt gruplarından birini oluşturmaktadırlar. Yaygın ve genellikle iyi huylu olarak bilinirler. İnsanlarda simbiyotik olarak doğal floranın küçük bir kısmı olarak vajinada ve gastrointestinal sistemde bulunurlar.

Yoğurtta yer alan laktobasiller, nöron'ların yavaşlamasına sebep olan Gama aminobütirik asit nörotransmitterlerini üretir ve vagus siniri aracılığıyla bağırsaklardan beyne iletir. Bunun sonucunda kişide rahatlama, sakinleşme gibi etkiler meydana gelir.

Türler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilimsel yayınlarla doğrulanmış ve sinonim olmayan 40 türü bulunmaktadır.[3]

     

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Beijerinck, MW. (1901). "Sur les ferments lactiques de l'industrie" (Fransızca). 6. Archives Néerlandaises des Sciences Exactes et Naturelles (Section 2): 212-243. 
  2. ^ "Non Nutrient Factors Affecting Growth". 10 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2008. 
  3. ^ "Genus: Lactobacillus". lpsn.dsmz.de (İngilizce). 18 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2021.