La leggenda del pianista sull'oceano

Vikipedi, özgür ansiklopedi
La leggenda del pianista sull'oceano
Yönetmen Giuseppe Tornatore
Yapımcı Francesco Tornatore
Senarist Alessandro Baricco & Giuseppe Tornatore
Oyuncular Tim Roth
Pruitt Taylor Vince
Mélanie Thierry
Bill Nunn
Müzik Ennio Morricone
Görüntü yönetmeni Lajos Koltai
Cinsi Sinema filmi
Türü Duygusal, Dram
Renk Renkli
Yapım yılı 1998 , İtalya
Süre 160 dakika
Dil İngilizce
Fransızca
Diğer adları The Legend of 1900

La leggenda del pianista sull'oceano, Fransa ve ABD sinemalarında gösterime girmiş, Giuseppe Tornatore'nin yönettiği ve 1998 yapımı olan film.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Virginian adındaki Avrupa ve Amerika arasında sürekli sefer yapan lüks bir yolcu gemisinde 1900 yılının ilk ayının ilk haftasının salı günü geminin filipinli zenci ateşcisi Danny Boodman 1. sınıfların balo salonundaki piyanonun üstünde T.D. Lemons yazan bir kutunun içinde yeni doğmuş bir bebek bulur ve onu evladı olarak benimser. Ona kendi adını bulduğu kutunun üstünde yazanları ve bulduğu yıl olan 1900 (İtalyanca:Novecento) yu koyar ve bebeğin adı Danny Boodman T.D. Lemons Novecento olur. Onu yasal sebebplerle elinden alırlar korkusuyla Novecento'yu asla gemiden indirmez. Novecento 8 yaşındakyen makine dairesindeki bir kaza yüzünden babası Danny Boodman ölür ve yine yetim kalır. Gemide herkesin sevdiği Novecento birden bir gece piyano çalmaya başlar ve herkesi hayran bırakır çünkü müthiş çalmaktadır. O günden sonra hep gemide yaşayan ve efsanesi yayılan Novecento asla karaya ayak basmaz.

Ününü duyan Caz ve Ragtime piyanisti Jelly Roll Morton ona bir piyano düellosunda meydan okumak için gemiye biner. Fakat 1900, Morton'un onunla karşılaşamayacağı kadar iyi bir piyanisttir ve onu yener. 17 yaşından beri gemide trompet çalan Max'ın (Kitapta: Tim Tooney) tüm ısrarlarına rağmen gemiden asla inmeyen Novecento 2. dünya savaşı boyunca hastane gemisi olarak kullanıldığı için çok eskiyen ve okyanusun ortasında tonlarca dinamitle patlatılmasına karar verilen gemiden inmeyi yine de kabul etmez ve patlamada ölür.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]