En İyi Teklif

Vikipedi, özgür ansiklopedi
En İyi Teklif
Film afişi
YönetmenGiuseppe Tornatore
YapımcıIsabella Cocuzza
Arturo Paglia
YazarGiuseppe Tornatore
Oyuncular
Müzik
Görüntü yönetmeniFabio Zamarion
KurguMassimo Quaglia
StüdyoPaco Cinematografica
Warner Bros.
DağıtıcıWarner Bros.
Çıkış tarih(ler)i1 Ocak 2013 (2013-01-01) (İtalya)
Süre125 dakika
Ülkeİtalya
Dilİngilizce
Bütçe$18.000.000[1]
Hasılat$19.057.059[2]

En İyi Teklif (İtalyanca özgün adıyla La migliore offerta), senaryosu ve yönetmenliği İtalyan senarist ve yönetmen Giuseppe Tornatore tarafından yapılmış, 2013 İtalya yapımı romantik gizem filmidir. Filmin müzikleri Ennio Morricone tarafından üretilmiş ve filmin başrollerinde tanınmış oyuncular Geoffrey Rush, Jim Sturgess ve Donald Sutherland rol almışlardır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Film Avrupa'da ultra yüksek kaliteli sanat müzayedeler ve antika dünyasında geçen bir aşk və aldatılma hikâyesini anlatıyor. Hikâye, yaşlanan, zengin ve saygın, ancak biraz soğuk ve eksantrik, önde gelen bir müzayede evinin genel müdürü olan Virgil Oldman'ın (Geoffrey Rush) etrafında dönüyor. Oldman, gizemli genç bir varis olan Claire İbbetson (Sylvia Hoeks) tarafından, evebeynlerince kendisine bırakılan geniş sanat ve antika koleksiyonunu açık artırmaya çıkarmak için işe alınır. Claire her zaman şahsen görülmeyi reddediyor, şiddetli agorafobiden rahatsız ve odasından asla çıkmıyor. Ancak gelişlerinde Oldman ona güven veriyor. Çok geçmeden kızın münzeviliğini anlayabilen, ömür boyu bekar biri olan Virgil ona aşık olduğunu anlıyor.

Zeki ve genç bir zanaatkâr olan Robert (Jim Sturgess), Claire'in eşyaları arasında bulduğu bazı tuhaf mekanik parçaları bir araya getirmesine ve yeniden onarmasına yardımçı olurken, aynı zamanda ona Claire ile nasıl arkadaş olacağı ve ona karşı olan duygularıyla nasıl başa çıkacağı konusunda tavsiyeler verir. Oldman'ın duruşu ve prestiji, arkadaşı Billy Whistler'in (Donald Sutherland), müzayedede diğer sanatçıların eseri olarak sunarak milyonlarca pound değerinde usta portrelerden oluşan geniş bir özel koleksiyon edinmesine yardımcı olduğu süregelen bir aldatmaca tarafında karşılanır. Billy'nin kendisi de hevesli bir sanatçıdır, ancak Oldman Billy'nin çalışmalarını ciddeye almaz.

Bir yan alıntı olarak. Vilgin'in başka bir müşterinin malikanesinde küflü, kömürleşmiş bir odun parçası keşfeder. Profesyonel restorasyon altında Virgil'in yanlış bir şekilde 16. yüzyıldan kalma bir sahtekârın olduğunu belirtdiği, kendini kadın olarak gösteremeyen tabloları "V" olarak imzalayan bir tabloyu ortaya çıkarır. Virgil, bu diğer müşterilere tüm sahtecilerin, orijinali değiştirmeye karşı konulmaz bir şekilde cezbedici olduğunu ve bunun da, sahtecinin kendi sanatsal duyarlılıklarını ortaya çıkardığını not eder. Müzayedede tablo 90.000 sterline satılır. Ancak Virgil Billy'e bunun aslında 8 milyon sterlin değerinde bir orijinal olduğunu bildiğini açıkladıkdan sonra Billy, Virgil için tabloyu orijinal alıcısından 250.000 sterline satın alır.

Oldman sonunda İbbetson ile işinden ödün vererek bir ilişkiye başlar. İlişkinin zirvesinde, Claire dış dünyaya olan korkusunun üstesinden gelir ve Virgil çok sevdiği eldivenlerini bir kenera atar. Claire, kırılgan Claire'a kadın portrelerinden oluşan gizli koleksiyonunu gösterecek kadar güvünen Virgil ile yaşamağa devam eder. Duyguların üstesinden gelen Claire Virgil'e ikisinin başına ne gelirse gelsin on sevdiğini söyler. Virgil bir gün eve döner ve tüm koleksiyonunun ve Claire'in gittiğini öğrenir. Kasada, Virgil'in Robert'a verdiği mekanik parçalardan oluşan bir otomot bulur. Bu da Robert'in her sahtecilikte gerçek bir şey olduğunu ve bu yüzden Robert'in Virgili gerçekten özleyeceğini söyleyen mesaj çalar. Virgil, Robert, Claire ve Billy tarafından yürütülen ayrıntılı dolandırıcığın kurbanı olduğunu fark edər. Ancak Virgil'in parçaları elde ettiği yasadışı yollardan dolayı polise gidemez. Virgil ihanetten sonra aylar boyunca yattığı akıl hastanesinden iyileşerek ayrıldıkdan sonra Clair'ın bir zamanlar önerdiği bir restoranda oturarak zaman geçirdiği Prag'a gider. Restoran OKB-ni hatırlatan saatlerle doluydu. Orada bir masada tek başına bekleyerek Claire'in aşk beyanının sahte olup olmadığını ya da onun dolandırıcılığa verdiğı gerçek bir duygu olup olmadığını merak ediyor.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Review: "The Best Offer"". Variety. 24 Ocak 2013. 7 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Eylül 2013. 
  2. ^ "La Migliore Offerta (The Best Offer)". Mojo. 2 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ekim 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]