Laço Tayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Laço Tayfa, klarnet ustası Hüsnü Şenlendirici liderliğindeki 8 müzisyeninin bir araya gelmesiyle kurulan Laço Tayfa, ilk olarak ‘Brooklyn Funk Essentials’ ile birlikte kaydettikleri ‘In The Buzzbag’ adlı albümü ile adını duyurdu.

Türk müziğinin geleneksel formlarını caz, funk, reggae gibi batı formları ile kaynaştıran ‘In The Buzzbag’ albümünün Türkiye ve Amerika’da satışa çıkmasının ardından, Laço Tayfa İstanbul Caz Festivali ve Yapı Kredi Sanat Festival'inde Brooklyn Funk Essantials ile birlikte sahne aldı. In The Buzzbag ile uluslararası müzik piyasasının büyük beğenisini kazanan Laço Tayfa grubu 2000 yılının Ocak ayında çıkardığı Bergama Gaydası adlı albümle Türk ve dünya müzik endüstrisine tek başına merhaba dedi. Klarnette Hüsnü Şenlendirici, klavyede Burç Şensesli, Bass da Nurhat Şensesli, davulda Volkan Öktem, ritm perküsyonda Mehmet Akatay, kanunda Nuri Lekesizgöz, kemanda Ergun Hepbildik ve bağlamada Özkan Alıcı'dan oluşan Laço Tayfa grubu, geleneksel türküleri topladıkları bu ilk albümle ‘Karadeniz, Ege, Trakya, İç Anadolu Bölgesi ve Azeri parçalarının alt yapılarını zenginleştirip, kendi özgün çalış tarzını da ekleyerek dinleyicilerin beğenisine sundu. Bergama Gaydası, Türkiye’den sonra dünyanın en prestijli etnik müzik plak şirketlerinden biri sayılan Traditional Crossroads tarafından tüm dünyada dağıtıldı.

Türkiye’nin en önemli isimlerine sayısız albümde eşlik etmiş, hepsi birbirinden değerli, virtüoz müzisyenlerden kurulu Laço Tayfa, geleneksel müziğimizi çağdaş bir düzenleme anlayışıyla günümüze uyarlayan bir topluluk. Laço Tayfa, başarıyla harmanladıkları bu ilk albümlerinde genç, yenilikçi ve cesur bir yaklaşım örneği sergiledi. Yurt içi ve yurt dışında birçok konser veren grup Mayıs 2002’de ABD New York Central Park’ta ve 35 kişiyi bir araya getirerek oluşturduğu Laço Tayfa ve Big Band ile Temmuz 2002’de, 9. Uluslararası İstanbul Caz Festivali de dahil olmak üzere önemli festivallerde sahne aldı. Ekim 2002’de DoublemoonHicaz Dolap”isimli 2. albümleri Doublemoon tarafından piyasaya çıktı. Türkiye’nin çeşitli yörelerinin en bilinen şarkı ve türkülerinden derlenen on üç eserden oluşan albüme Athena ve Kibariye de vokalleriyle renk kattı.

Yeni albümün ardından 11 şehirlik bir Türkiye turnesine çıkan Laço Tayfa Anadolu’da sevenleriyle buluştu. 2003 yazında Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde ünlü Yunan müzisyen Vassilis Saleas ile muhteşem bir konser vermiştir. 26 Mayıs 2006 günü Nuri Lekesizgöz'ün vefat etmesinden sonra grup dağılmıştır. Grup 2012 yılında 15. Ankara Caz Festivali kapsamında Ankara'da bir konser vermiştir[1].

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup Üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Laço Tayfa'dan anma". Hürriyet. 27 Şubat 2012. 24 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2016.