LZ 129 Hindenburg

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hindenburg zeplini
Hindenburg zeplininin alev aldığı an

LZ 129 Hindenburg, Alman zeplini. Bugüne kadar yapılmış olan en büyük hava taşıtıdır. Friedrichshafen'de, Konstanz Gölü kıyısında tasarlanmış ve Zeplin Şirketi Luftschiffbau Zeppelin GmbH tarafından inşa edilmiştir. Alman Zeplin Havayolu Şirketi Deutsche Zeppelin-Reederei tarafından işletiliyordu. Hizmetinin ikinci yılında, ilk Kuzey Amerika transatlantik yolculuğunun sonunda, iniş sırasında yanarak yok olmuştur. Yanmadan önce hidrojen kaçırmış ve aşırı yanıcı gaz yüzünden, inişini gözleyen 100'lerce kişinin önünde feci bir şekilde yanmıştır (6 Mayıs 1937- Manchester İlçesi, Lakehurst Donanma Hava İstasyonu, New Jersey, ABD). Kaza kameralar tarafından tespit edilmiş ve 36 kişi ölmüştür. İsmini 1925-1934 yılları arasında Almanya Cumhurbaşkanlığı yapmış olan Mareşal Paul von Hindenburg'dan almıştır.

Sonradan, zeplinin yanarak düşüşünün statik elektrikten kaynaklandığı kanaatine varıldı ve yaşanan bu felaket, "Havadan daha hafif" hava ulaşım aracı üreten zeplin endüstrisine son noktayı koydu.

Lansman ve deneme uçuşları[değiştir | kaynağı değiştir]

İnşaatı 1931 yılında başladıktan beş yıl sonra, Hindenburg gemisine 87 yolcu ve mürettebatı ile 4 Mart 1936 tarihinde Friedrichshafen'daki Zeplin tersanelerinde test uçuşunu yaptı. Test uçuşuna Zeplin Şirketi başkanı Dr. Hugo Eckener dahil, Alman Hava Bakanlığı'nı temsilen eski I. Dünya Savaşı Zeplin komutanı Yarbay Joachim Breithaupt, Zeplin şirketinin sekiz zeplin kaptanı, diğer 47 mürettebat ve 30 tersane çalışanları katılmışlardır.[1]

Son uçuşu: 3-6 Mayıs 1937[değiştir | kaynağı değiştir]

Mart ayı sonlarında 1937 sezonun ilk Güney Amerika uçuş yaptıktan sonra, Hindenburg Avrupa ve Kuzey Amerika'da bu sezon arasındaki ilk tarifeli tur gezisinde, 3 Mayıs akşamı Frankfurt'tan ayrıldı. New Jersey'deki Lakehurst Donanma Hava İstasyonuna vardığında Zemin işlemcileri akşam saat 19:21 de geminin burnundan düşen iniş halatlarını yakaladıktan dört dakika sonra, Hindenburg aniden alevler içinde kalarak bir buçuk dakikadan fazla bir süre içinde yere düştü. Gemide bulunan 36 yolcu ve 61 mürettebattan, 13 yolcu ve 22 mürettebatının ölümünün yanı sıra zemin mürettebatının bir üyesi öldü. Olayı radyodan canlı aktaran Herbert Morrison'un ağlamaklı sesi tarihte klasik haline gelmiştir.

Hindenburg'un duralümin çerçevesi kurtarıldı ve Almanya'ya geri gönderildi. Orada hurda geri dönüştürüldü ve tıpkı 1940'ta hurdaya çıkarılan Graf Zeppelin ve Graf Zeppelin II'nin çerçeveleri gibi Luftwaffe için askeri uçak yapımında kullanıldı.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Lehmann 1937, p. 323.
  2. ^ Mooney 1972, p. 262.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]