Doktor Doxey'in İksiri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(L'Élixir du Dr Doxey sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Doktor Doxey'in İksiri
Red Kit Doktor Doxey'in İksiri kitap.jpg
Albüm Red Kit serisinin 7. kitabıdır
Yazarı Morris (Yazan ve resimleyen)
Orijinal ismi L'Élixir du Dr Doxey
Çevirmen Eray Canberk (Yapı Kredi)
Ülke Belçika Belçika
Özgün dili Fransızca
Dili Türkçe
Seri ismi Red Kit'in özgün serisinin 7. albümü
Milliyet Serisinin 55. albümü
Yapı Kredi'nin serisinin 5. albümü
Konu(lar) Western, mizah
Türü Çizgi roman
Yayınevi Dupuis
Milliyet
Yapı Kredi Yayınları
Anadilinde
basım tarihi
1970'ler ve 1980'ler (Milliyet)
Eylül 2007 (Yapı Kredi Yayınları)
Yayın ortamı Büyük boy renkli, 1. hamur kâğıt, karton kapak, ciltsiz
Sayfa sayısı 46
Boyut ve ağırlık 29X22 cm
Anadilinde ISBN ISBN 978-2-8001-1447-7
ISBN ISBN 978-975-08-1264-4
Önceki eser Hors-la-loi (1954) "Kanunsuzlar"
Sonraki eser Lucky Luke contre Phil Defer (1956) "Örümcek Ayak"

Doktor Doxey'in İksiri, Belçikalı çizgi romancı Morris (Maurice De Bevere)'in senaryosunu yazıp resimlediği ve 1955'te yayımlanan Red Kit (Lucky Luke) albümüdür. Özgün adı L'Élixir du Dr Doxey olan ve Belçika'da Dupuis yayınevi tarafından özgün dili olan Fransızca olarak basılan albüm, Türkiye'de 1970'li ve 1980'li yıllarda Milliyet Yayınları'ndan çıkmıştı. Albüm özgün serinin 7. kitabıdır. Türkiye'de birçok kereler farklı formatlarda basılan albüm son olarak 2007 yılında Yapı Kredi Yayınları'ndan serinin 5. kitabı olarak çıktı.[1]. Kalite olarak özgün haline en yakın baskı bu son baskıdır. Albüm İngilizce konuşulan ülkelerde Dr Doxey's Elixir adıyla bilinmektedir.

Üretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Serinin tüm albümleri gibi Konusu 19. yüzyılda ABD'nin uzak batısında geçen bu western parodisi çizgi roman Morris'in henüz senarist René Goscinny ile birleşmemiş olduğu ve senaryosunu kendisinin yazıp yine kendisinin resimlediği ilk dönem eserlerinden biridir. Yalnız başına ürettiği dokuz albümden yedincisidir. Tüm ilk dönem albümlerinde olduğu gibi bu albümde yer alan maceralar da kitap haline getirilmeden üç yıl önce, 1952'de çizgi roman dergisi Spirou'da kısa bölümler halinde tefrika edilmişlerdi. Bu nedenle bu albümde de Red Kit'in iki macerası yer almaktadır. Dergi için makul uzunlukta sayılabilecek maceralar albüm için kısa kaldığı için albüme iki macera sığdırılmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümde iki hikâye birden yer almaktadır:

  • 1. hikâye : "Lucky Luke et le docteur Doxey" (Red Kit ve Doktor Doxey)
  • 2. hikâye : "Chasse à l'homme" (İnsan Avı)[2]

Vahşi Batı'yla ilgili popüler kültürde sıkça karşılaşılan basmakalıp karakterlerden biri de insanların saflık ve çaresizliklerinden yararlanan şarlatanlardır. Bu macerada karikatürize edilerek karşımıza çıkartılan Doktor Doxey de bu karakterlerin en tipik olanlarından biridir. Doxey sağlık hizmetlerinin pek ulaşmadığı 19. yy uzak batısında, insanlara her derde deva olduğunu ileri sürdüğü ama aslında hiçbir işe yaramayan uyduruk bir şurubu satarak geçimini sağlayan şarlatan bir dolandırıcıdır. İksirlerin hazırlanmasında ona yardımcı olan bir de adamı vardır. Sıska (Türkçedeki adı Kazmadiş) lakaplı bu yardımcısı aynı zamanda iyi bir aktördür ve kasaba meydanlarında Doxey'in arabasının etrafına toplanan kalabalığın arasına karışarak hasta numarası yapar ve sözde satın aldığı iksirden bir yudum alır almaz iyileşir, böylece hiçbir işe yaramaz bu ilacın satışlarını teşvik eder. Doxey ve ortağının işleri mükemmel bir şekilde artarken karşılarına Red Kit çıkar ve her şey altüst olur. Red Kit Doxey'i hapse atar.

İkinci hikâyede hapisten kaçan Doxey sakalını keser, kılığını ve adını değiştirerek yeni hileler peşinde koşmaya başlar. Uykudaki insanların yüzlerine boyayla kırmızı lekeler çizen Doxey ertesi gün onlara sunduğu kızamık iksiriyle bu lekeleri anında kaybeder. Ancak karşısındakinin Red Kit olduğunu unutmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Doktor Doxey'in İksiri - Red Kit 5". www.ykykultur.com.tr. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2010. 
  2. ^ "Lucky Luke Les Albums" (Fransızca). www.lucky-luke.com/fr. 19 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]