Örümcek Ayak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Örümcek Ayak
Red Kit Örümcek ayak (LL Contre Phil Defer) kitap.jpg
Albüm Red Kit serisinin 8. kitabıdır
Yazarı Morris (Yazan ve resimleyen)
Orijinal ismi Lucky Luke contre Phil Defer
Çevirmen Eray Canberk (Yapı Kredi)
Ülke Belçika Belçika
Özgün dili Fransızca
Dili Türkçe
Seri ismi Red Kit'in özgün serisinin 8. albümü
Milliyet Serisinin 50. albümü
Yapı Kredi'nin serisinin 27. albümü
Konu(lar) Western, mizah
Türü Çizgi roman
Yayınevi Dupuis
Milliyet
Yapı Kredi Yayınları
Anadilinde
basım tarihi
1970'ler ve 1980'ler (Milliyet)
Aralık 2009 (Yapı Kredi Yayınları)
Yayın ortamı Büyük boy renkli, 1. hamur kâğıt, karton kapak, ciltsiz
Sayfa sayısı 48
Boyut ve ağırlık 29X22 cm
Anadilinde ISBN ISBN 978-2-8001-1470-5
ISBN ISBN 978-975-08-1722-9
Önceki eser L'Élixir du Dr Doxey (1955) "Doktor Doxey'in İksiri"
Sonraki eser Des rails sur la Prairie (1958) "Demiryolu Haydutları"

Örümcek Ayak, Belçikalı çizgi romancı Morris (Maurice De Bevere)'in hem senaryosunu yazıp hem de resimlediği, 1956'da yayımlanan Red Kit (Lucky Luke) albümüdür. Özgün adı Lucky Luke contre Phil Defer olan ve Belçika'da Dupuis yayınevi tarafından özgün dili olan Fransızca olarak basılan albüm, Türkiye'de 1970'li ve 1980'li yıllarda Milliyet Yayınları'nın Red Kit serisinin 50. albümü olarak çıkmıştı. Oysa albüm özgün serinin 8. kitabıdır. Türkiye'de birçok kereler farklı formatlarda basılan albüm son olarak 2009 yılında Yapı Kredi Yayınları'ndan bu serinin 27. kitabı olarak çıktı.[1]. Kalite olarak özgün haline en yakın baskı bu son baskıdır.

Üretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Serinin diğer albümleri gibi konusu 19. yüzyılda ABD'nin uzak batısında geçen bu western parodisi çizgi roman Morris'in henüz senarist René Goscinny ile birleşmemiş olduğu ve senaryosunu kendisinin yazıp yine kendisinin resimlediği ilk dönem eserlerinden biridir. Yalnız başına ürettiği dokuz albümden sekizincisidir. Morris'in tüm ilk dönem eserleri albüm halinde yayımlanmadan önce çizgi roman dergisi Spirou'da kısa bölümler halinde tefrika edilmişlerdir. "Örümcek Ayak" (Lucky Luke contre Phil Defer) albümü ise bunların aksine Spirou'da yayımlanmamış, doğrudan albüm halinde çıkmıştır.[2]

Bu albümden sonra Morris, senarist René Goscinny'yi ekibine katmış ve birlikte 1958'de serinin 9. albümü olan Demiryolu Haydutları (Des rails sur la Prairie)'nı çıkartmışlar ancak aynı yıl Morris yine tek başına 10. albüm olan Mavi Ayaklara Karşı (Alerte aux Pieds Bleus)'yı yayımlamıştı. 11. albümden itibaren de Goscinny'nin 1977'deki ölümüne kadar ikili bir daha hiç ayrılmamıştır.

Morris bu çizgi romandaki Örümcek Ayak karakterini Amerikalı aktör Jack Palance'dan esinlenerek çizmiştir. Aslında bunu diğer başka albümlerinde de tekrarlayacak, dönemin ünlülerini çizgilerinde kullanacaktır. Bu ünlüler arasında Michel Simon, Jean Gabin ve Louis de Funès de vardır.[3]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu albümde de iki hikâye birden yer almaktadır:

  • 1. hikâye : "Lucky Luke et Phil Defer "le faucheux" (Red Kit ve Phil Defer, nam-ı diğer "Örümcek") (Türkçede Örümcek Ayak)
  • 2. hikâye : "Lucky Luke et Pilule" (Red Kit ve Hap) (Türkçede Bacaksız)[4]

İlk macerada Red Kit, uzun bacaklarından dolayı "Örümcek" lakabını almış olan batının en hızlı silah çeken kiralık katili Phil Defer'i kıvrak zekâsıyla alt eder. İkinci macerada ise Red, kamp ateşinin başında kovboy arkadaşlarına hap kadar bir adamın nasıl kahraman bir şerife dönüştüğünün öyküsünü anlatır.

Red Kit'in "Örümcek Ayak" adlı serüveni 1971 tarihinde Bilge Şakrak tarafından bir kez daha kopya çizgilerle, küçük boy ve siyah beyaz olarak yayımlanmıştı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Örümcek Ayak - Red Kit 27". www.ykykultur.com.tr. 19 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2010. 
  2. ^ "BD Obliées/Lucky Luke, Parutions dans le journal de Spirou" (Fransızca). bdoubliees.com. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2010. 
  3. ^ "Red Kit'in Babası Öldü". cizgiroman.gen.tr. 7 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2010. 
  4. ^ "Lucky Luke Les Albums" (Fransızca). www.lucky-luke.com/fr. 19 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]