Kvatahevi Manastırı

Koordinatlar: 41°47′36″K 44°27′29″D / 41.79333°K 44.45806°D / 41.79333; 44.45806
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kvatahevi Kilisesi

Kvatahevi (Gürcüce: ქვათახევი) Gürcistan'ın Şida Kartli bölgesinde ve başkent Tiflis'in batısında konumlanmış bir Orta Çağ Gürcü Ortodoks manastırıdır.

Kvatahevi manastır kompleksi, Trialeti Sıradağlarının kuzey yamacında, vadinin bir dereyle kesildiği noktada ve Kavtişevi köyünün yakınlarında yer almaktadır. Üç tarafından sarp dağ yamaçlarıyla korunmaktadır. 12 veya 13. yüzyıla tarihlenen manastır, mimari form ve dekorasyon bakımından Betanya, Pitareti ve Timotesubani manastırlarını andırır. Gürcü kubbeli kilise mimarisinin çağdaş kriterlerini yansıtır. Genel plan neredeyse bir karedir; kubbe, 2 serbestçe duran sütuna dayanmaktadır ve 2 sütun sunağın çıkıntılarıyla kaynaşmıştır. Kilisenin iç alanı, haçın kolları ve kesişim noktasını aşan kubbe ile oluşturulmuştur.

Yapının biri güneyde diğeri batıda olmak üzere iki kapısı vardır. Cepheler, ince kesilmiş beyaz taş kareler ile kaplıdır. Dekorasyon, özellikle pencere ve kubbe tabanı çevresindeki oyma işleri ile doludur; doğu cephesi büyük süslü bir haçla süslenmiştir.

Tarihsel olarak, Kvatahevi ayrıca birkaç el yazmasının kopyalandığı edebi bir merkezdi. Kvatahevi, aynı zamanda Orta Çağ Gürcü takılarından oluşan birçok eseri ile bir hazineye sahipti. Bu eserlerin büyük bir kısmı Moskova Devlet Müzesi tarafından satın alınmıştır ve günümüzde orada sergilenmektedir.[1]

Manastır, Timur'un 14. yüzyıldaki Gürcistan işgalleri sırasında büyük ölçüde hasar gördü, ancak 1854'te Prens İvane Tarhan-Mouravi'nin sağladığı finansal destekle onarıldı. 1872'de bir çan kulesi eklendi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıralı

  1. ^ M. M. Postnikova-Loseva, Arthur Shkarovsky-Raffé (1985), The Historical Museum, Moscow: Jewellery, p. 18. Aurora Art Publishers.

Genel

  • Nodar Sh. Dzhanberidze (1965), Architectural Monuments in Georgia, p. 16. Literatura da Khelovneba.