Kuzey Kafkasya ekonomik bölgesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kuzey Kafkasya ekonomik bölgesi
Се́веро-Кавка́зский экономи́ческий райо́н
(Severo-Kavkazsky ekonomichesky rayon)
Ekonomik bölge
Kuzey Kafkasya ekonomik bölgesinin Rusya'daki konumu.
Kuzey Kafkasya ekonomik bölgesinin Rusya'daki konumu.

Kuzey Kafkasya ekonomik bölgesi (RusçaСе́веро-Кавка́зский экономи́ческий райо́н, Severo-Kavkazskiy ekonomiçeksiy rayon), Rusya Federasyonu'nun 12 ekonomik bölgesinin bir tanesi.

Bu alanda, Kafkas Dağları'ndan kuzeye doğru inen düz bir alana yaygın, zengin bir şekilde petrol, doğal gaz ve kömür yatakları bulunur. Büyük şehirleri Rostov-na-Donu, Krasnodar, Grozni, Vladikavkaz ve Novorossiysk'dir. Soçi en meşhur tatil şehridir. Tarım makineleri, kömür, petrol ve doğal gaz başlıca ürünleridir. Kuban Nehri'nin bulunduğu alan çernezyomunda olmasıyla Rusya'nın tahıl ambarı olarak nitelendirilir. Buğday, şeker, pancar, tütün, pirinç ve ayçiçeği, hayvancılık olarak sığır yetiştirilir. Don, Kuma ve Terek ve Volga-Don Kanalı önemli ulaşım rotalarıdır.[1]

Federal Bölgeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sosyo-Ekonomik göstergeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölge Rusya Federasyonu'nun en sorunlu bölümünü (Çeçenistan Cumhuriyeti'ni) kapsar. Bölgenin diğer cumhuriyetlerinde de etnik sorunlar fazladır. Ekonomik kapasite ülkenin ortalama kapasitesinden açık ara düşüktür. GSYİH, federasyonun ortalamasının ancak yarısı kadardır. Ayrıca maaş ve üretim de düşüktür. Tarımda çalışan insan sayısı ise ülkenin ortalamasından yüksektir.

Yaşam beklentisi erkek ve kadınlar için de federasyonun ortalaması ile aynıdır. Ancak nüfusun göçü, okuma oranı, iş için başka bir yere gitmek ve yüksek işsizlik oranları sorunun işaretleridir.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Rusya Ekonomisi 3 Kasım 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., The Columbia Electronic Encyclopedia, 2001-07, Columbia University Press.
  2. ^ Rusya'nın Bölgeleri 5 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..