Kuzey Caddesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Caddeden bir görünüm (Haziran 2010)

Kuzey Caddesi (ErmeniceՀյուսիսային Պողոտա, Hyusisayin Poğota), Ermenistan başkenti Erivan'da 2007 yılında açılan yaya geçidi. Kent merkezi Kentron'da bulunur ve Abovyan Caddesi'ni Tumanyan Caddesi'ndeki Özgürlük Meydanı ile bağlar. 450 metrelik bir uzunluğa ve 27 metrelik bir genişliğe sahiptir.

Erivan'ın merkezinde bulunan cadde esasen lüks konutlar, üst düzey markalı mağazalar, ticari ofisler, kafeler, oteller, restoranlar ve gece kulüplerine ev sahipliği yapmaktadır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Erivan'ın simgesel anahtarı.
Çağlayandan görüntü.

Erivan'ın ana mimarı Aleksandr Tamanian tarafından 1924 yılında planlanmasına rağmen fiili plan Sovyet döneminde hiç uygulanmamıştır. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından on yıl sonra Erivan Belediye Meclisi caddenin inşasına karar verdi. Özgün planlara göre Cumhuriyet Meydanı'ndaki Millî Galeri ile Tarih Müzesi'nin şimdiki konumlarında inşa edilmek üzere tasarlanmamıştı, bu yüzden Kuzey Caddesi, doğrudan Cumhuriyet Meydanı'na açılmak yerine binalarının yakınında sona eriyor.

Caddenin inşası, Aleksandr Tamanian'ın orijinal planına dayanarak 26 Mart 2002 tarihinde başladı; bu plan ancak mimar Jim Torosyan tarafından geliştirildi ve yeniden tasarlandı.[1]

Caddenin inşası özel sektör tarafından finanse edildi. Hükûmet ilk olarak sokak yolundaki tüm küçük gayri resmi mülkleri satın aldı. Sokak yolundaki arazileri sonra yüksek katlı binaların inşasına yönelik daha büyük ve uygun olan alanlara topladı ve bunları açık artırma yoluyla sattı. Bu süreç bölümden bölüme geçerek yapıldı ve önceki toprak sahiplerinden çok sayıda şikayet çıktı.

Caddenin yeni tasarımına dayanarak Kuzey Caddesi 4 küçük kareye ve ortalama 9 katlı 11 binaya ev sahipliği yapmaktadır. İnşa sürecinde bazalt, granit, traverten ve tufa dahil olmak üzere birçok çeşitli taş kullanılmıştır. Caddede çift katlı yer altı park alanı bulunmaktadır.[2]

Caddenin resmi açılış töreni 16 Kasım 2007'de gerçekleştirildi. Ancak 2014'te cadde tamamen yenilenmiş ve caddenin altındaki park alanı, Kuzey Caddesi'ne çıkan yürüyen merdivenlerle kısmen bir yeraltı alışveriş merkezine dönüştürülmüştür.

Mağazalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey Caddesi'nde Emporio Armani mağazası.

Kuzey Caddesi çok sayıda moda markasına ev sahipliği yapmaktadır. Bunların arasında: Armani, Bata, Burberry, Clarks, ECCO, Ermenegildo Zegna, GANT, Geox, Luisa Spagnoli, Massimo Dutti, Steve Madden, NewYorker, Tommy Hilfiger, Calvin Klein ve Desigual.[3][4][5]

Cinnabon, Segafredo, KFC ve Baskin Robbins dahil olmak üzere çok sayıda restoran ve kafe zinciri bulunmaktadır.

14 Mayıs 2016 tarihinde çift katlı yer altı "Tashir Street Shopping Gallery" isimli alışveriş merkezi kamuya açıldı. İlk kat alışveriş merkezini, ikinci kat ise park alanını barındırır.[6]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Yerevan History Museum: the Northern Avenue". 2 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2016. 
  2. ^ "Underground parking of the Northern Avenue". 23 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2016. 
  3. ^ "Yerevan store locations". 26 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2016. 
  4. ^ "Topshop.am". 15 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2016. 
  5. ^ "Calvin Klein officially in Yerevan". 9 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2016. 
  6. ^ "Երևանի 300 քաղաքացի կունենա մշտական աշխատատեղ. տեղի ունեցավ Tashir Street Shopping Gallery-ի պաշտոնական բացման արարողությունը". 23 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2016.