Erebuni Kalesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Erebuni Kalesi'nin harabeleri
2014 Erywań, Erebuni, Ruiny twierdzy (19).jpg
Erivan yakınlarındaki Erebuni Kalesi'nin duvarları

Koordinatlar: 40°08′N, 44°32′E Erebuni Kalesi, MÖ 8. yüzyılın başlangıcında I. Argişti ve II. Sarduri'nin buyruğuna göre inşa edilen bir Urartu kalesidir. Zamanımızda Ermenistan'ın Erivan şehrinin kenar mahallelerinden birisinde bulunan Arin Berd adlı bir alanda bulunmaktadır. Bazı araştırmalara göre Erivan şehrinin ismi, bu kalenin isminden türetmiştir.[1] Harabeler 1947 senesinden beri Rus ve Ermeni arkeologlar tarafından araştırılmıştır.[2]

Erebuni'nin en önemli abidesi, kulesidir. Portiklerden oluşan bir merkezî iç bahçenin çevresinde yapılmıştır. Sağda hakimiyet odası bulunurdu. Kalenin geri kalan bölümleri ikametgâhlar ve ambarlardan oluşuyor; ayrıca küçük bir kilise de var.

Günümüzde Erebuni, Erivan'ın ilçelerinden birisinin bir ismidir.

Erebuni Kalesi'ndeki duvar resimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mezopotamya'da kültürlerinde popüler olan duvar resimlerine benzer bâzı renkli duvar resimleri Erivan-Erebuni Kalesi içerisinde korunarak günümüze dek ulaşmayı başarmışlardır. Antik Yakın Doğu sanatının şahaserleri arasında yer alan bu resimlerden bâzıları Erivan'da Erebuni Müzesi'nde teşhir edilmişlerdir.

Erivan-Erebuni Kalesi'nde bulunan duvar resim parçacıkları
Urartian Fresco05.jpg Urartian Fresco03.jpg Urartian Fresco07.jpg Urartian Fresco06.jpg

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ (Ermenice) Baghdasaryan A., Simonyan A, et al. «Երևան» (Erivan). Sovyet Ermeni Ansiklopedisi. vol. iii. Erivan, Ermenistan SSC: Ermenistan Fen Akademisi, 1977, pp. 548-564.
  2. ^ (İngilizce) The Cambridge Ancient History - sayfa 346, I. E. S. Edwards, John Boardman