Kuyulu, Derik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Kuyulu
—  Mahalle  —
Mardin
Mardin
Ülke Türkiye Türkiye
İl Mardin
İlçe Derik
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 274
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0482
İl plaka kodu 47
Posta kodu 47800
İnternet sitesi: [2]

Kuyulu, Mardin ilinin Derik ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede üç adet kuyu bulunduğundan köye Kuyulu adı verilmiştir.mahallenin kürtçe ismi "Selmê"dir . Köy en yüksek yeri 15 metre olan bir höyüğün üstünde kurulmuştur. Dam aktarmada kullanılan toprak için mahallenin çevresinde yapılan kazılarda bol miktarda pişirilmiş topraktan mamul kırık eşya görülmüştür. Bunların arasında boyalı seramik, pipolar, küpler, çanaklar, camdan bilezik parçaları da bulunmaktadır. Mahallede bulunan (bilinen) 3 su kuyusundan birisinin dibinde sonradan kapatılan bir kapı mevcuttur. Bu kapının mahallenin altındaki tünellere bağlandığı rivayat edilmektedir. Köy şu an resmi olarak sit alanı ilan edilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin il merkezine 67 km, Derik ilçesine 26 km uzaklıktadır. Köy Kızıltepe-Viranşehir yolu üzerinde olup E-24 karayoluna 1 km uzaklıktadır. Kuyulu mahallesinin bulunduğu yer aynı zamanda Harran Ovasında yer almaktadır. Mahallenin kurulduğu yer ile çevresi ovalıktır. Mahallenin doğusunda Köseveli Köyü, Kuzeydoğusunda Balova Köyü, Kuzeyinde Çağıl mahallesine bağlı Çeken Mezrası, Kuzeybatısında Çağıl Mezrasına baçlı Peyamlı Mezrası, Batısında Kocatepe Köyü, güneybatısında Alanlı Köyü, Güneyinde Beşbudak mahallesi vardır. Mahallenin oldukça geniş bir arazisi bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2016 312
2000 274
1997 231

M ahallenin en yaşlı kadını Revşan Arda adında bir kadındır tahminlere göre 110 yaşlarındadır ve 2016 da Revşan Arda 'yi kaybetik. Mahallenin en yaşlı adamı ise Hacı Sinan Taşkıran namı değer Heysino dur ve 100 yaşındadır.acımız her ne kadar büyük olsa da heysinoyu kaybettik(2012) Mahallede 49 tane ev vardır. Çoğu evin soyadı aynıdır; ARDA-ATSIZ, -Taşkıran, -Demirel, -Çin, -Temel, -Kaya, -Süren, -Gül, -Akkaş, soyadları vardır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Mahallenin arazileri özellikle son yıllarda sulanabilir hale getirilmiştir. Köylüler kendi imkânlarıyla sondaj kuyusu açarak arazilerini sulamaktadırlar. Mahallede arazilerine genel olarak buğday, arpa, mercimek, pamuk, mısır ekilmektedir. Yine kavun, karpuz yetiştiriciliği de yapılmaktadır.Köy yolunun sonunda ipek yolunun kenarında 3 tane değirmen bulunmaktadır. Ayrıca köy-Viranşehir yolunun 5. kilometresinde 1 tornacı, Hacı Abdurrahman Arda'ya yani mahallenin muhtarının(Sultan Arda) babasına ait bir sera ve yine aynı kişiye ait bir mısır kurutma fabrikası bulunmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilkokulu vardır ancak 4. sınıfı bitiren öğrenciler 5 km uzaklıktaki Kocatepe Ortaokulunda taşımalı eğitimden yararlanmaktadır. Okulda sadece bir sınıf vardır. Sınıfın dışında müdür odası ve aynı binada öğretmenlerin kalması için iki odalık bir lojman bulunmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi olup kanalizasyon şebekesi yoktur . PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt ama cok eskıdır yapılan yamalar bılı artık ış yapmaz hale gelmiş olup mahallede elektrik var ancak sabit telefon yoktur. Köy İpek Yolunun kuzeyindedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]