Göktaş, Derik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Göktaş
—  Köy  —
Mardin in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
İl Mardin
İlçe Derik
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 744
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 482
İl plaka kodu 47
Posta kodu 47800
İnternet sitesi: [2]

Göktaş, Mardin ilinin Derik ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy adını o civarlarda bulunan taşlardan alır. Köyün eski-asıl adı KEVIRŞİN (anlamı=mavitaş)dir. Ayrıca köyün üzerinde bulunduğu dağlar 3. zamanda alp-himaliya oluşumu sırasında oluşmuş olup Türkiyede oluşan ilk kara parçasıdır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

kürt kültürünün tüm izlerini taşımaktadır.Ayrıca köy dağlık kesimde bulunduğunundan dağ kültürü egemendir. halk alış verişini bağlı olduğu derik ilçesinden değilde diyarbakır merkezden sağlamaktadır.

Köy Karacadağların eteğindeki tüm halklarla aynı özelliği göstermesine karşın farklılıkları da mevcuttur. Köy halkı Metinan Aşiretine bağlı olduğunu dile getirmekle beraber bir kısım da Midyat civarından bu köye göç etmiştir. Köyde dini inanış çoğu etkinliği etkilemiştir. Dolayısıyla Düğün gibi etkinliklerin tamamında mistik bir hava sezinlenmektedir. köy halkı doksanlı yıllardan beri koruculuk sistemine geçmiş, ve bu köy kültürünü derinden sarsmıştır. çöken ağalık sisteminin yerini bu kez Korucubaşları almıştır.

Köyün çevresi sahip olduğu bitkisel habitatı koruyamadığından. Yaşayışta değişimler olmuştur. Daha önce meşe(palamut) ağaçları gür alanlar oluşturmuşken köy halkı kömürle uğraşmaktaydı.(Az da olsa halen devam etmektedir.)

Geçim kaynağı doğa tahrip edildiğinden dolayı kısıtlı ölçülerde devam etmektedir. Yapılan Hayvancılıkta bozulan doğal çevreden etkilenip verimi düşük süt ve ete neden olmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin iline 114 km, Derik ilçesine 35 km uzaklıktadır.

Diyarbakır İline 46 Km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. yazları aşırı sıcak kışları aşırı soğuk olup sert karasal iklim hakimdir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1350
2000 744
1997 801

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi hayvancılık ve tarıma dayalıdır. Tarım ve hayvancılıkta istenen verim alınamamaktadır. Ayrıca son yıllarda köyde mandıralar sayesinde bazı hayvansal ürünler satılıp paraya dönüştürülebilmektedir. Köy halkının diğer bir geçim kaynaklarından tarımda ise hasat zamanı buğday, mercimek, nohut, arpa civar köy ve ilçelere satılabilmektedir.

Bir başka geçim kaynağı ise koruculuktur. Köy de korucular sosyal güvenlikleri ve aylık aldıkları maaşla köy halkına göre daha iyi şartlara sahiptirler.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır.Ayrıca okulda lojman bulunmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır.ama malesef doktor yoktur Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfaltsızdır köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]