Göktaş, Derik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Göktaş
—  Mahalle  —
Mardin
Mardin
Ülke Türkiye Türkiye
İl Mardin
İlçe Derik
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 744
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0482
İl plaka kodu 47
Posta kodu 47800
İnternet sitesi: [2]

Göktaş, Mardin ilinin Derik ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy adını o civarlarda bulunan taşlardan alır. Mahallenin eski-asıl adı KEVIRŞİN (anlamı=mavitaş)dir. Ayrıca mahallenin üzerinde bulunduğu dağlar 3. zamanda alp-himaliya oluşumu sırasında oluşmuş olup Türkiyede oluşan ilk kara parçasıdır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

kürt kültürünün tüm izlerini taşımaktadır.Ayrıca köy dağlık kesimde bulunduğunundan dağ kültürü egemendir. halk alış verişini bağlı olduğu derik ilçesinden değil de diyarbakır merkezden sağlamaktadır.

Köy Karacadağların eteğindeki tüm halklarla aynı özelliği göstermesine karşın farklılıkları da mevcuttur. Köy halkı Metinan Aşiretine bağlı olduğunu dile getirmekle beraber bir kısım da Midyat civarından bu köye göç etmiştir. Mahallede dini inanış çoğu etkinliği etkilemiştir. Dolayısıyla Düğün gibi etkinliklerin tamamında mistik bir hava sezinlenmektedir. köy halkı doksanlı yıllardan beri koruculuk sistemine geçmiş, ve bu köy kültürünü derinden sarsmıştır. çöken ağalık sisteminin yerini bu kez Korucubaşları almıştır.

Mahallenin çevresi sahip olduğu bitkisel habitatı koruyamadığından. Yaşayışta değişimler olmuştur. Daha önce meşe(palamut) ağaçları gür alanlar oluşturmuşken köy halkı kömürle uğraşmaktaydı.(Az da olsa halen devam etmektedir.)

Geçim kaynağı doğa tahrip edildiğinden dolayı kısıtlı ölçülerde devam etmektedir. Yapılan Hayvancılıkta bozulan doğal çevreden etkilenip verimi düşük süt ve ete neden olmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin il merkezine 114 km, Derik ilçesine 35 km uzaklıktadır.

Diyarbakır il merkezine 46 Km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. yazları aşırı sıcak kışları aşırı soğuk olup sert Karasal iklim hakimdir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 1350
2000 744
1997 801

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi hayvancılık ve tarıma dayalıdır. Tarım ve hayvancılıkta istenen verim alınamamaktadır. Ayrıca son yıllarda mahallede mandıralar sayesinde bazı hayvansal ürünler satılıp paraya dönüştürülebilmektedir. Köy halkının diğer bir geçim kaynaklarından tarımda ise hasat zamanı buğday, mercimek, nohut, arpa civar köy ve ilçelere satılabilmektedir.

Bir başka geçim kaynağı ise koruculuktur. Köy de korucular sosyal güvenlikleri ve aylık aldıkları maaşla köy halkına göre daha iyi şartlara sahiptirler.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır.Ayrıca okulda lojman bulunmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır.ama maalesef doktor yoktur Mahalleye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfaltsızdır mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]