Kuskusgiller

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kuskusgiller
Brushtail possum.jpg
Tilki kususu (Trichosurus vulpecula)
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Alt sınıf: Metatheria (Keseliler)
Üst takım: Australidelphia (Avustralya keselileri)
Takım: Diprotodontia (İki ön dişliler)
Familya: Phalangeridae (Kuskusgiller)
Thomas, 1888
Cinsler

Kuskusgiller (Phalangeridae), iki ön dişliler takımına ait bir keseli familyası. Familyanın 25 türü 6 cinse bölünmektedir.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuskusgiller sağlam yapılı vücutlu, orta büyüklükte hayvanlardır. Kısa kafaları ve öne doğru bakışları ile maymunları andırırlar. Kuyrukları uzun ve çoğunlukla tüylüdür. Postları sıkı ve yünümsüdür. Renkleri siyah, gri, beyaz veya kızıl kahverengi arası değişir.

Yayılım[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuskusgiller Avustralya, Yeni Gine, Endonezya'nın doğusunda, Timor ve Solomon Adaları'nda yaşarlar. Kusular (Trichosurus) Yeni Zelanda'ya da insanlar tarafından götürülmüşler ve orada aşırı derecede çoğalmışlardır.

Yaşam şekli[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuskusgiller ormanlık bölgelerde ağaçların üzerinde yaşarlar. Tutunmak için kullandıkları kuyrukları ve elleri ağaçta yaşamaya uyum sağlamıştır. Çoğunlukla gece aktif olurlar ve gündüzü farklı yerlere saklanarak geçirirler. Çiftleşme zamanının dışında yalnız yaşarlar.

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuskusgiller genelde bitkisel beslenir, yaprak, meyve ve çiçek yerler. Ara sıra böcek veya küçük bir omurgalı hayvan yedikleride olur.

Üreme[değiştir | kaynağı değiştir]

14 - 18 günlük bir gebelikten sonra 1 - 3 yavru dünyaya gelir. Ancak bunlardan sadece birisi kesede tutulup emzirilir. İyi gelişmiş keselerinin girişi öndedir. Yavru yarım sene kesenin içinde kalır ve 2 - 3 yaşlarında üreyebilecek olgunluğa ulaşır. Kuskusgiller 10 yaşına kadar varabilir.

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuskusgiller altı cinse bölünür:

Kuskusgillerin iç sınıflandırılması henüz tamamen aydınlığa kavuşmuş değildir. Bazı sınıflandırmalarda Ayı kuskusu ayrı bir alt familyaya konulur. Diğerleri ise bu familyayı kusular ve kuskuslar olarak ikiye bölmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]