Kukla (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kukla
The Beaver
"Kukla - O, Walter'ın hayatını kurtarmak için burada"
Yönetmen Jodie Foster
Yapımcı Steve Golin
Keith Redmon
Ann Ruark
Senarist Kyle Killen
Oyuncular Mel Gibson
Jodie Foster
Anton Yelchin
Jennifer Lawrence
Müzik Marcelo Zarvos
Görüntü yönetmeni Hagen Bogdanski
Kurgu Lynzee Klingman
Dağıtıcı Summit Entertainment (ABD)
Icon Productions (BK)
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram
Renk Renkli
Yapım yılı 2011
Çıkış tarih(ler)i 17 Haziran 2011 (2011-06-17) (TR)
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce
Bütçe 21 milyon $ [1]
Hasılat 6.370.816 $[1]

Kukla, Jodie Foster tarafından yönetilen 2011 yapımı drama filmi. Foster bu filmde başrolü Mel Gibson ile paylaşmıştır. Film ikilinin 1994 senesinde birlikte oynadıkları Maverick filminden sonra tekrar bir araya geldikleri ilk film oldu.

Mel Gibson'un filmdeki oyunculuğu eleştirmenler tarafından başarılı bulunmuştur.[2][3][4][5][6]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Klinik depresyon hastalığına yakalanmış Walter Black (Mel Gibson), aile ve iş yaşamında uzun süredir başarısız olan orta yaşlı bir adamdır. Walter, depresyondan çıkabilmek için doktorlar, haplar ve alternatif yöntemler dahil birçok şeyi denemiş ama bir türlü başaramamıştır. Karısı Meredith Black (Jodie Foster) yaklaşık 2 yıl ona katlandıktan sonra onunla ailenin yollarını ayırmaya karar verir. Eşyalarını toplayan Walter bir otel odasına yerleşir. Burada sarhoş bir şekilde iki başarısız intihar girişiminde bulunur lakin kafasına televizyonun düşmesi ile uyuyakalır. Uyandığında elinde eşyaları arasından alıp eline aldığı bir kunduz el kuklası onun ikinci karakteri olur. Kukla, Walter Black tarafından seslendirilip oynatılır lakin ses tonu Walterınkinden farklıdır. Kukla, Walter'ı bulunduğu depresyondan sarsarak çıkarır.

Walter, kuklayı çevresindeki kişilere doktorun tavsiye ettiği bir tedavi yöntemi olarak tanıtır. Artık insanlarla Walter yerine kukla konuşmaya başlar. Kukla karakteri, Walter için bir çeşit geçmişinden ve olduğu kişiden kaçış yoludur. Böylece kukla Walter'ın tüm sorumluluklarını devralır. Zorlukları onun yerine idare eder. Onun iş yaşamında büyük başarılar kazanmasına yardımcı olur. Yine aile hayatında da her şeyi yoluna koymasına yardımcı olur. Lakin bir süre sonra karısı Walter'ın kukla ile sürekli devam edemeyeceğini ve kukladan kurtulması gerektiğini düşünür. Karısı Walter'a geçmişteki adamı istediğini söyler. Lakin Walter buna ve kuklayı bırakmaya yanaşmaz. Daha sonra karısı, Walter'ın bahsettiği doktor ile uzun süredir hiç görüşmediğini ve kuklanın kendi uydurduğu bir tedavi yöntemi olduğunu fark eder.

Film, Walter Black'ın yaşadığı dissosiyatif kimlik bozukluğu anlatır. Kukla, Black'ın olmak istediği kişidir. Lakin asıl karakteri daha korkak ve çekingendir. Yine Walter'ın çocuğu Porter Black (Anton Yelchin) küçükken babasını örnek alan ama şimdi babasından nefret eden, onun gibi olmak istemeyen, onun tüm kişisel özelliklerinden ve onun mimiklerini kullanmaktan kaçan birisidir.

Film, her şey yolunda olmadığı zamanlarda yalnız olmak zorunda olmadığımızı anlatmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "The Beaver". Box Office Mojo. Internet Movie Database. 22 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2011. 
  2. ^ "'Thor': A Vehicle of Low Norsepower". 11 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2011. 
  3. ^ "MOVIE REVIEW The Beaver (2011)". 23 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2011. 
  4. ^ "THE BEAVER (PG-13)". 12 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2011. 
  5. ^ "The Beaver". Erişim tarihi: 27 Ekim 2011. 
  6. ^ "Mel Gibson's troubled eyes tell the 'Beaver' story". Erişim tarihi: 27 Ekim 2011.