İçeriğe atla

Maverick (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Maverick
Maverick
YönetmenRichard Donner
Oyuncular
DağıtıcıWarner Bros
CinsiSinema
RenkRenkli
Yapım yılı1994, ABD
Süre127 dakika
Dilİngilizce
Bütçe75 milyon dolar
Hasılat183 milyon dolar

Maverick 1994 yapımı bir Amerikan komedi-Western filmidir. 1950 li yıllardaki bir televizyon dizisinden beyaz perdeye aktarılan filmin yönetmeni Richard Donner’dir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Lauren Belle adlı nehir gemisinde çok iddialı bir kumar turnuvası vardır. Ama bu turnuvaya katılmak için öncelikle 25000 dolar yatırmak gerekmektedir. Kumarbaz Bret Maverick’in 22000 doları vardır ve eksiğini tamamlamak için Angel adlı bir çete reisi ile kumar oynar; ancak kazandıklarını alamadan kaçmak zorunda kalır. Turnuvaya ayrıca Annabelle Bransford adlı bir kadın da katılacaktır. İkisi birlikte turnuvanın yapılacağı nehir gemisine doğru yolculuk yaparlar. Yanlarında bir şerif olan Zane Cooper, peşlerinde ise Angel vardır. Soyguna uğramış bir göçmen kafilesine yardımcı olurlar. Bu sırada bir Kızılderili hücumuna uğrarlar. Ancak bu bir aldatmacadır. Gerçekte Kızılderili kabilesinin şefi Joseph Maverick’in arkadaşıdır. Göçmenleri gönderdikten sonra Maverick ve Joseph para bulmak için bir plan yaparlar. Amerika’yı gezmekte olan bir Rus arşidükünden para sızdırmak için bir düzen kurarlar. Buna göre arşidük bir Kızılderili avlayacak ve karşılığında yüklü bir para cezası ödeyecektir. Plan başarılı olur ve arşidük Kızılderili kıyafetindeki Maverick’i avladığını zannederek para ödemesi yapar. Bu para hem Maverick’in hem de Annabelle’nin kumara katılması için yeterlidir.

Turnuvaya 20 kişi katılır. Sona dört kişi kalır. Bunlar Maverick, Annabelle, Angel ve geminin kaptanıdır. Oyuna ara verildiği sırada odasına giden Maverick odada kilitli kalırsa da kurtulmayı ve büyük ödül 500000 doları kazanmayı başarır. Ancak kaptan ve onun ortağı olduğu anlaşılan Angel bu paranın peşine düşerler. Sonunda Maverick kurtulmayı başarır ve rahatlamak amacıyla Zane ile birlikte bir hamama girer. Konuşmalardan Zane’nin aslında Maverick’in babası olduğu anlaşılır. Gerçi Annebelle silahsız ve korumasız durumdaki Maverick’in parasını çalar ama paranın yarısı Maverick’in çizmesinde saklıdır.[1]

Oyuncular ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "IMDB". 23 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2020.