Kudüs Malha Tren İstasyonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kudüs Malha Tren İstasyonu
תחנת הרכבת ירושלים מלחה
Malha train station in Jerusalem.JPG
Jerusalem Station Map.JPG
Konum Kudüs
İsrail
Sahip İsrail Demiryolları
İşletmeci İsrail Demiryolları
Hat(lar) Tel Aviv (Yafa)–Kudüs Demiryolu
Platformlar 2
Raylar 4
Yapı
Yapı türü Hemzemin
Platform seviyeleri 3
Otopark Evet
Engelli erişimi Evet
Diğer bilgiler
Ücret bölgesi Orta Doğu, Filistin, İsrail
Web sitesi https://www.rail.co.il (İsrail Demiryolları Resmi Sitesi)
Tarihçe
Açılış 1892
Yeniden inşası Haziran 2005

Kudüs Malha Tren İstasyonu, İsrail Demiryolları'nın Kudüs'teki ana demiryolu istasyonudur. İstasyon Malha mahallesinin güneyinde, Kudüs Alışveriş Merkezi, Kudüs Arena ve Teddy Stadyumu'nun karşısında yer almaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yolcu Salonu (2013)

Kudüs Malha Tren İstasyonu, Kudüs'teki mevcut demiryolu hattının başlangıç ve bitiş noktasıdır. Kudüs'te yer alan bir diğer istasyon olan İncil Hayvanat Bahçesi İstasyonu'na (bkz. İncil Hayvanat Bahçesi) sınırlı hizmet verilmektedir. Malha İstasyonu, tarihi Yafa-Kudüs Demiryolu'nun altı yıl hizmet dışı bırakılıp restore edilmesinden sonra 9 Nisan 2005'te tekrar hizmete girmiştir. Restorasyon sırasında demiryolu hattına yeni rayların döşenmesi de dahil büyük bir yenileme işlemi yapılmıştır. Eski Şehir yakınlarında yer alan tarihi Kudüs Han İstasyonu'nun bölgede yaşayanların tren gürültüsüne itiraz etmeleri nedeniyle restore edilememesi üzerine hattın başlangıç ve bitiş noktası Malha Tren İstasyonu olarak değiştirilmiştir. Malha İstasyonu'nun şehir merkezinden nispeten uzakta yer alması ve tarihi Yafa-Kudüs Demiryolu'nun Yahudiye Dağları üzerindeki 19. yüzyıl dönemi virajlı rotası nedeniyle Tel Aviv'den (Yafa) Malha İstasyonu'na seyahat süresi nispeten uzundur. Şu anda Tel Aviv'den Kudüs'e, Kudüs Merkezi Otobüs Terminali yakınlarında yer alan, Kudüs tramvay hattından kolayca erişim sağlamasının yanı sıra şehrin merkezine de çok yakında bulunan yeni metro istasyonunda (bkz. Binyanei HaUma) sonlanacak olan yeni bir yüksek hızlı tren hattı inşa edilmektedir. Yeni demiryolu hattı 2018 yılında açılması bekleniyor. Bir gün yeni metro istasyonu ile Malha İstasyonu'nu birbirine bağlamak için yapılan kavramsal planlar bulunmaktadır.

5 Şubat 2006'dan beri, Kudüs Merkezi Otobüs Terminali'nden Gush Etzion ve El Halil bölgesindeki varış noktalarına giden şehirlerarası otobüsler Başlangıç Bulvarı yolunu kullanarak Malha İstasyonu'nda durmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]