Kral İsa Heykeli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pomnik Chrystusa Króla
Kral İsa Heykeli
Temel Bilgiler
YerŚwiebodzin, Polonya
Tamamlanış Tarihi6 Kasım 2010
MimarMirosław Kazimierz Patecki
Yükseklik33 metre

Kral İsa Heykeli (LehçePomnik Chrystusa Króla), Polonya'nın Świebodzin kentinde bulunan bir heykeldir. İnşası 6 Kasım 2010 tarihinde tamamlanmış olup 33 metre yüksekliğindedir ve 440 ton ağırlığındadır. Kaidesiyle birlikte toplam yüksekliği 52 metredir. Heykel, yükseklik bazında dünyadaki en yüksek İsa heykelidir. Projenin fikir sahibi Sylwester Zawadzki adında emekli bir rahiptir.[1]

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

16 metre yüksekliğinde bir taş ve moloz yığını üzerine inşa edilmiştir. Heykelin yüksekliğinin 33 metre olmasının nedeni İsa'nın 33 yaşında öldüğüne inanılmasıdır. Heykelin başındaki altın kaplama taç 3.5 metre çapında ve 2 metre yüksekliğindedir. Ellerin bir tanesi 6 metre uzunluğundadır ve iki elin arasındaki açıklık 24 metredir. Pomnik Chrystusa Króla, Rio de Janeiro'da bulunan Christo Redentor heykelinden 3 metre daha yüksektir.

İnşaat[değiştir | kaynağı değiştir]

Świebodzin şehir meclisi 29 Ekim 2006 tarihinde heykelin yapımını onaylayan bir karara varmıştır. Heykelin inşasına bazı yüksek Katolik mercileri tarafından karşı çıkılmıştır. Ayrıca devlet yetkilileri güvenlik gerekçesiyle projeyi geçici olarak durdurmuştur. Proje için birçok ülke vatandaşları tarafından para yardımı yapılmıştır. İnşaat 6 Kasım 2010'da tamamlanmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Habertürk İnternet Sitesi". 10 Kasım 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Kasım 2010.