Kotzebue Sound

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kotzebue Sound
Cape Espenberg'de bariyer adaları ve lagünler

Amerika Birleşik Devletlerine bağlı Alaska eyaletinin Eskimo halklarından İnyupiklerlerce meskun olan Northwest Arctic Borough ilçesinin merkezini oluşturan yöre.

Seward Yarımadasının kuzeyinde doğudan Baldwin Yarımadası ile sınırlanır. Uzunluğu 160 km, genişliği de 110 km. Koordinatları: 66°40′N 163°0′W / 66.667°N 163°W

Kotzebue Sound yöresi batılılarca, Rusya adına 1818 yılında Baltık Almanlarından Teğmen Otto Von Kotzebue tarafından fark edildi ("keşfedildi"). Adını bu yüzden almış olup daha sonraları kurulan ve bugün ilçenin yönetim merkezi olan Kotzebue kasabasına da buranın adı verilmiştir.[1]

Kıyılarında Kotzebue, Kiwalik ve Deering kasabaları yer alır.

Uzun ve soğuk kışlar ile kısa ve serin yazlar olarak karakterize olan bir geçiş iklim kuşağında yer alır. En düşük sıcaklığı ortalama Ocak ayında −24 °C, en yüksek sıcaklığı da Temmuz ayında 14 °C dir. En aşırı sıcaklık verileri -47 °C - 29 °C olarak kaydedilmiştir. Yıllık ortalama kar yağışı miktarı 1.016 mm olup toplam 229 mm dir. Temmuz başından Ekim başlarına kadar serbest yüzen buzlarla kaplıdır.

Kuzeybatıdan Çukçi Denizi ile sınırlanan yörenin karadan diğer yönleri ilçe sınırları içindedir. Kotzebue Sound, önemli bir doğal yaşam alanıdır. Bu güne kadar görülmüş en iri kutup ayısı kaydı buradan yapılmış ve 1.002 kilogram [2] gelen bir erkek örneği tespit edilmiştir.

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.nwabor.org/aboutus.html
  2. ^ C. Michael Hogan (2008), Polar Bear: Ursus maritimus, Globaltwitcher.com, ed. N. Stromberg 24 Aralık 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (= The world record size belongs to a male at Kotzebue Sound, who weighed 1002 kg)