Korupedyon Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Korupedyon Muharebesi
Tarih MÖ 281
Bölge Sardes (şimdiki Sart) yakınları
Sonuç Selevkos I Nikator'un zaferi
Taraflar
Antik Makedonlar Selevkoslar
Komutanlar
Lisimakus Selevkos I Nikator

Korupedyon Muharebesi (Korupedyum olarak da bilinir), Diadokilerin (Büyük İskender'in imparatorluğunu paylaşan varisler) aralarında yaptıkları bir seri Diadoki Savaşları içindeki son muharebedir. MÖ 281 yılında Lisimakus ve Selevkos I Nikator arasında gerçekleşmiştir. Lisimakus Trakya'yı ve İpsus Savaşı'nden sonra elinde kalan Batı Anadolu topraklarını yönetiyordu. Son zamanlarda da Makedonya'nın kontrolünü ele geçirmişti. Selevkos ise Doğu Anadolu, Suriye, Lübnan, Filistin, Irak ve İran'ı yönetiyordu.

Bu savaş hakkında çok az şey bilinse de, iki yaşlı kralın teketek kılıç kılıca savaştığı ve Selevkos'un bu teketek çarpışmayı kazandığıdır. Lisimakus'un ise bu savaş sırasında öldüğü biliniyor. Antik Karadeniz Ereğlisi (Hereklea Pontica) tarihini yazan bir eski klasik çağlar tarihçisi (Ereğli'li Memnon), Lisimakus'un Selevkos ordusunda görev yapan bir Ereğli'li asker olan Malakon'un attığı bir mızrak ile öldüğünü bildirir. [1]

Bu zaferle Selevkos İskender İmparatorluğu'nun, Mısır'da bulunan Ptolemy Krallığı hariç, hemen hemen tüm bölgelerinde egemen oldu. Ancak zafer hiçbir şeyi değiştirmedi ve Selevkos zaferden kısa bir süre sonra (Mısır Krallığı'nı MÖ 2852'te eline geçiren kardeşi Ptolemy II'den kaçıp önce Lysimachus'a sonra Selevkos'a sığınan) Ptolemy Keraunos'un suikastine kurban gitti. İmparatorluğuna kattığı Makedonya da çok geçmeden bağımsızlığını kazandı.

Büyük İskender'in yakın arkadaşları olan Diadokiler hayatları boyunca devamlı şiddet taraftarı olarak saldırgan hareket ettiler ve birbirlerini öldürdüler veya öldürttüler. Sadece Ptolemi huzurlu bir şekilde İskenderiye'de öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [1] Memnon: History of Herecleia (Ereğli Tarihi) (en.) çeviri