Korint Kanalı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Korint Kanalı
Korint Kıstağı'nın bir haritası
Havza
Ülke(ler)Yunanistan
Bölge(ler)Mora, Attika
Koordinatlar37°56′5″K 22°59′2″D / 37.93472°K 22.98389°D / 37.93472; 22.98389
Genel bilgiler
Bağladığı sularİyon Denizi→ ←Ege Denizi
Uzunluk6,4 km (4,0 mi)
Yapım süresi1881-1893
Gemi genişliği (en fazla)22,5 m (74 ft)
Su çekimi (en fazla)7,3 m (24 ft)
DurumKullanımda
Wikimedia Commons
Harita
Kanal girişi

Korint Kanalı veya Gördes kanalı, Yunanistan'ın kuzey kara topraklarını Mora Yarımadası'ndan (Yunanca: (Πελοπόννησος / Peloponnesos) ayıran, tümüyle yapay kanalın ismidir.

Kanalın inşaatı ve kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanalı kazmak için Korint Kıstağı bölgesinin en ince yeri seçilmiştir. Yapımı 1881 ile 1893 yılları arasıdır. Uzunluğu yaklaşık 6,3 km´dir ve Korint Körfezi ile Saronik Körfezi´ni birbirine bağlar.

Ege denizinden Adriyatik denizine bağlantıyı kurmak için, kanalın bulunduğu en yüksek noktadan 84 metre kadar dibe, sert taşlıktan oluşan beldeyi kazma mecburiyeti vardı. Sadece bu gerekçe ile bugün ortalama 8 metre su derinliği elde edilebilinmiştir. Kanalın duvarları birbirine eşit uzaklıkta değildir.Yukarı duvarları 24 metre, aşağısı ise birbirine 21 metre uzaklıktadır. Kanal 1893'ten bugüne kullanılmakta olup, Adriyatik ve Ege Denizi arasında seyredecek gemiler için yaklaşık 400 km tasarruf sağlamaktadır.

Kanalın özelliklerinden birisi de, iki girişte mevcut olan, motorgücü sayesinde suya batırılabilen köprülerdir. Yapıldığı yıllarda, navigasyon teknolojisinin gelişmemiş olmasından, Mora Yarımadası´nın etrafından 400 km lik deniz yolu oldukça zor ve tehlikeli olması, bu kanalın ekonomik ve güvenlik boyutunu oldukça artırmıştır. Navigasyon teknolojisinin ilerlemesi ile bu kanal her geçen gün taşıdığı önemi yitirmektedir. Ayrıca şu alttaki noktalarda bu gelişmeye destek sağlamaktadır:

  • Kanalın genişliği bugün yalnızca küçük boyuttaki gemilere göredir.
  • Güçlü ve hızlı gemi motorları sayesinde kazanılan zaman, kanalı değersiz kılmaktadır.
  • 114 yıllık bu kanalın büyük çapta bakım ve onarım işleri, finans sorunları nedeniyle gerekli biçimde gerçekleştirilemiyor.

Kanal kullanım ücretinin yüksek olmasına karşın, günde ortalama 30 gemi kanaldan geçer. Yılda ortalama 11.000 doğrudan geçit sağlanır. Güzel manzarası için seyahat acenteleri büyük oranda turist gemileri ile bu kanalı kullanırlar.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]