Tarihöncesi Kore

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kore prehistoryası sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kore Neolitik Çağı'ndan kalma baltalar

Tarihöncesi Kore, Kore Yarımadası'nda insan varlığı dönemi olup, yazılı kayıtları bulunmamaktadır. Tarihöncesi Kore, Kore tarihinin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır ve arkeoloji, jeoloji ve paleontolojide ana çalışma alanıdır.

Dönemler[değiştir | kaynağı değiştir]

Koreli tarihçiler, Kore tarihinin sınıflandırılması için üç çağ sistemini kullanmaktadırlar. Üç çağ sistemi, Japon yönetimi sonrası dönemde, Kore'nin Tunç Çağı'nın olmadığını vurgulayan Japon arkeologlarının iddialarını çürütmenin bir yolu olarak uygulanmıştır.[1]

Kore'de MÖ 8000-1500 yılları civarında Üst Paleolitik ve Cilalı Taş Devri döneminde avcı-toplayıcı kültür hüküm sürmüştür. Bunu Jeulmun seramik dönemi ve sonra Tunç Çağı'nda Mumun seramik dönemi izledi.[2][3] Bu dönemde yerleşim ve sosyal yapı önemli ölçüde değişmiştir. Demir Çağı'nda at kullanılmaya başlanması savaşta nakliyatı kolaylaştırdı ve merkezi bir hükümetin kurulmasını sağladı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kim, Seung Og. 1996. "Political Competition and Social Transformation: The Development of Residence, Residential Ward, and Community in Prehistoric Taegongni of Southwestern Korea". PhD dissertation, University of Michigan.
  2. ^ Martin T. Blade, Min-Jung Ko. "Craft Production and Social Change in Mumun Pottery Period Korea". Project Muse. Academia. 25 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2017. 
  3. ^ Kuyngcheol Choy (2012). "Stable isotopic analysis of human and faunal remains from Incipient Chulmun (Neolithic) shell midden site of Ando Island, Korea". Journal of arceological sience. Academia. 25 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2017.