Konrad Henlein

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Konrad Henlein

Konrad Ernst Eduard Henlein (6 Mayıs 1898 - 10 Mayıs 1945), Çekoslovakya'nın önde gelen Nazi yanlısı etnik Alman siyasetçi ve Südetli Alman ayrılıkçıların lideriydi. Bohemya'nın Alman ilhakından sonra Gauleiter'i, bölgesel parti lideri seçildi ve II. Dünya Savaşı boyunca bu pozisyonunu korudu.

Henlein Maffersdorf, Bohemya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, şimdiki (Vratislavice, Liberec, Çekya)'nde doğdu. Annesi Hedvika Anna Augusta Dvořáček, Almanca konuşan bir annenin kızıydı; babası ise Çek idi. Henlein 1938 sonrasında karma evliliklere karşı olan bir politika izledi.

Sudetenland Almanya tarafından alındıktan sonra, Henlein partisi 5 Kasım 1938 tarihinde Hitler'in NSDAP ile birleşti. Konrad Henlein Gruppenführer, (Daha sonra Obergruppenführer) oldu. Reichstag milletvekili seçildi. 1 Mayıs 1939 tarihinde Sudetenland'ın savaşın sonuna kadar Gauleiter'i seçildi. Mart 1939'da, Çekoslovakya'nın Nazi Almanyası tarafından ele geçirmesinden sonra, Heinlein sözde Reichsprotektor Konstantin von Neurath'ın arkasında iki numaralı adam oldu ve Bohemya ve Moravya sivil yönetiminin başkanı olarak bir ay görev yaptı. Ancak, iktidar uzun zaman rakibi Karl Hermann Frank'ın elindeydi. Henlein'ın siyasi etkisi sınırlıydı. Görevi boyunca Adolf Hitler ile ilişkileri başarısız olmuştur.

Mayıs 1945 yılında Pilsen barakalarında Amerikan tutsağı iken, kırık gözlük camı ile damarlarını keserek intihar etti.[1] Plzeň Merkez Mezarlığı'nda bilinmeyen bir çukura gömüldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Konrad Henlein". Encyclopædia Britannica. 17 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]