Koltuktaki Çıplak Kadın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Koltuktaki Çıplak Kadın
(Femme nue couchée)
Sanatçı Gustave Courbet
Yıl 1862
Tür Yağlıboya
Boyutlar 75 cm × 97 cm (30 in × 38 in)
Konum Özel Koleksiyon

Koltuktaki Çıplak Kadın (Fransızca:Femme nue couchée) Fransız gerçekçi ressam Gustave Courbet tarafından 1862 yılında çizilen tablo. Eserde, genç, uzun saçlı, sadece ayakkabı ve çorap giymiş bir kadının bir koltuğun üzerinde uzanması betimlenir. Kadının hemen arkasında kırmızı perdeler vardır ve kapalı pencerelerden gökyüzü manzarası görünür. Courbert bu çalışmasında Goya'nın Çıplak Maja isimli eserinden etkilenmiş gibidir.

Eserin ilk sahibi Alexandre Berthier idi. Daha sonra Marcell Nemes satın aldı. 1913 yılında Macar bir koleksiyoncu olan Ferenc Hatvany tarafından satın alındı. Hatvany resmin bir kopyasını çizdi ve şaka mahiyetinde Belgrad'da açılan bir sergiye orijinaliymiş gibi gönderdi.[1] II. Dünya Savaşı'nda Sovyetler'in Macaristan'ı işgali sırasında bir Budapeşte bankası Hatvany'nin diğer koleksiyonu ile birlikte bu esere kanunsuz bir şekilde el koydu. Son olarak muşambaya sarılmış bir şekilde bir Sovyet askeri kamyonunun arkasında görülen resimden bir daha haber alınamadı.[1]

Resim 2000'de ve 2003'te, antika ticareti yaptığını öne süren Slovak bir adam tarafından önce Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi daha sonra ise Sanat Kurtarma Komisyonu'na satılmaya çalışıldı. Satıcının Sanat Kurtarma Komisyonu'na da mantıklı gelen bir hikâyesi vardı. Buna göre resim Sovyet askerleri tarafından Bratislava yakınlarındaki bir köyde kendilerini muayene eden doktora verilmişti.[1][2] Resmin üzerinde yapılan incelemelerde, eserin Hatvany'nin kopyası değil, orijinali olduğu anlaşıldı.

Beş senelik bir araştırmanın sonunda Interpol'ün işe karışması ve Amerika Birleşik Devletleri ile Slovenya'nın ortak girişimleri neticesinde, Sanat Kurtarma Komisyonu bulana 300.000 dolar ödül vererek resmi ele geçirdi. Son kez 1930'larda sergilenen resim 2007 yılında Paris'te Grand Palais'te yer alan bir Courbet sergisinde halkın karşısına çıktı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Akinsha (2008)
  2. ^ Lichfield (2007)