Knivskjellodden

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kuzey Burnu platosundan bakıldığında Knivskjellodden

Knivskjellodden veya Knivskjelodden Norveç'in Troms og Finnmark ilçesinde Nordkapp Belediyesi'nde bulunan bir yarımadadır. Kuzey Norveç'teki Magerøya adasının en kuzey noktasıdır. Bazen tüm Avrupa kıtasının en kuzey noktası olarak kabul edilir. Nordkinn Yarımadası'ndaki yakındaki Kinnarodden, anakaradaki en kuzey noktadır.[1] Norveç ülkesinin en kuzey noktası aslında 80. kuzey enlemine kadar kuzeyde Svalbard'daki Rossøya'dır.

Knivskjellodden'e, Kuzey Burnunun 6 km (3,7 mil) güneyinde, Avrupa E69 otoyolu (71.122°K 25.71°D) yakınlarındaki bir park alanından 9 kilometrelik (5,6 mil) uzun bir yürüyüşün ardından yürüyerek ulaşılabilir. Kuzey Burnu turizm tesisi 300 metre yükseklikte yer alır ve iyi havalarda iyi bir manzara sunar, ancak genellikle bulut tabanının üzerinde bulunur ve orada sis bulunmaktadır. Knivskjellodden'de yürüyüşçüler deniz seviyesindeki kıyıya yürüyebilir ve en azından okyanusu görebilir ve genellikle bulutların çok altında bir manzarayı görebilirler.

Turistler için geziler düzenleyen seyahat acenteleri genellikle Kuzey Burnu'nun Avrupa'nın kuzey ucu olarak reklamını yapar, ancak Knivskjellodden daha kuzeyde 1450 metre (4.760 ft) olduğu için bu doğru değildir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Store norske leksikon. "Knivskjelodden" (Norveççe). 2 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]