Knight Online

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Knight Online, Mgame Corporation ve Noah System tarafından geliştirilmiş ve NTTGame tarafından yayınlanan, çok oyunculu, devasa bir çevrimiçi rol yapma (MMORPG) oyunudur. Dünyanın farklı bölgelerinde farklı şirketler tarafından ücretsiz (Free2Play) veya ücretli (Pay2Play) olarak hizmete sunulan Knight Online'ın toplamda seksenden fazla ülkede milyonlarca oyuncusu bulunmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Knight Online, 2002 yılının Haziran ayında Demo beta sürümü olarak sunucularını açmıştır.Oyunun ilk adı Knight Empire'dir ve K2Network isimli şirket tarafından yayınlanmaya başlamıştır.Karakterlerin şu anda ulaşabileceği seviye sınırı 83 iken ilk açıldığı dönemde 65 Leveldi.Beta sürümünde sadece Ares sunucusu vardı.Tam sürüm olarak 4 Sunucuyla açılmıştır.Bu sunucular Ares, Dies , Beramus , Xigenon'dur.2004 yılında Knight Online ismini almıştır.Fire Drake isimli patch'in gelmesiyle birlikte Breth ve Piana haritalarının yerine Luferson Castle ve El Morad gelmiştir.2007 yılında New Moradon olarak gelen patch ile birlikte Moradon'un haritası değişmiş ve çok daha büyük bir harita olarak oyunculara sunulmuştur.

2012 yılında Mgame Corporation oyunun yayıncısı olan K2Network'e usulsüzlük yapması iddiasıyla ilgili olarak dava açmıştır.Bu iddialara göre K2Network Mgame'in Knight Online'a ait kaynak dosyalarını çalması, VPN ile sunuculara bağlanan MGame’in bağlantısını koparması, Mgame'den habersiz bazı Türk oyuncularıyla anlaşma sağlayarak oyun içi eşya karşılığında maddi gelir elde etmesi, Mgame'den izinsiz oyun için event düzenlenmesi ve daha çok maddi kazanç sağlamak adına Free2Play limitinin azaltılması gibi nedenler yer almaktaydı.Dava sonuçlandığında K2Network ve Mgame, Knight Online işletme lisansıyla ilgili karşılıklı anlaşmaya varmış ve Mgame oyunu NTTGame isimli şirkete devretmiştir.

Knight Online
Knight Online Logo.jpg
Yayımcı(lar) MGame
eGames (Malezya)
X-Legend (Tayvan)
K2 Network (2004-2012)
NTTGame
Yapımcı(lar) Mgame Corporation, Noahsystem
Platform(lar) Windows
Çıkış tarih(ler)i 15 Temmuz 2002 (KOR)
17 Ağustos 2004 (USKO)
2 Haziran 2011 (EUKO)
26 Ocak 2016 (Steam)
Tür(ler)i Fantezi MMORPG
Biçim(ler) MMO
Sistem gereksinimleri

Minimum:

  • İşlemci Pentium 3 600Mh
  • Ram 512 MB
  • Ekran Kartı VGA 3D Acceleration

Önerilen:

  • İşlemci Pentium Pentium 4 1.8MH
  • Ram 1 GB
  • Ekran Kartı VGA 3D Acceleration

Irklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda kontrol edilebilen iki ırk ve her ırk için beş farklı karakter sınıfı bulunmaktadır. Bu nedenle oyunda kişiler arasında en çok fark yaratacak şey ırklar ve sınıf seçimleridir.

Sınıf El Morad (Human) Karus (Orc)
Barbarian El Morad Male (Erkek) El Morad Female (Kadın) Porutu Ark Tuarek Tuarek Wrinkle Tuarek Pury Tuarek Kurian
Warrior Evet Evet Evet Hayır Evet Hayır Hayır Hayır Hayır
Rogue Hayır Evet Evet Hayır Hayır Evet Hayır Hayır Hayır
Priest Hayır Evet Evet Hayır Hayır Evet Hayır Evet Hayır
Mage Hayır Evet Evet Hayır Hayır Hayır Evet Evet Hayır
Porutu Hayır Hayır Hayır Evet Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır
Kurian Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Evet

Sınıflar[değiştir | kaynağı değiştir]

Knight Online; Warrior (Savaşçı), Rogue (Okçu, Suikastçi), Magician (Büyücü), Priest (Rahip/Ruhban Sınıfı), Porutu ve Kurian olmak üzere altı temel karakter sınıfı içermektedir. Bu sınıflar kendi aralarında yeteneklerine göre ayrıldıkları gibi, oyuncular tarafından tasarımlarından farklı amaçlarla kullanılan (örneğin Battle Priest) sınıflar da bulunmaktadır.[1]

Sınıf Tanım Yetenekler Master (Ustalık) İsmi Açıklama
Warrior Yakın dövüş savaşçısı, yüksek HP (Sağlık Puanı), Yüksek Defans Defance Attack, Defense, Passion/Berserking Berserker Hero (Karus), Blade Master (El Morad) Oyunun tank karakteri, güçlü bir boss öldürüleceği zaman ihtiyaç duyulan ilk karakter. Rogue kadar olmasa da kısıtlı

combo imkânına sahiptir. Sabit ve sürekli vuruş gücüne de sahiptirler.

Rogue Assassin (Suikastçı) / Archer (Okçu) Archery, Assassin, Explore Shadow Vain (Karus), Kasar Hood (El Morad) Hız ve yeteneğin öne çıktığı karakter. Assassin'ler combo yaparak kısa süre içerisinde çok yüksek hasar verebilirler. Okçular ise yüksek saldırı gücüne sahip olmasalar da oyundaki en uzak menzile sahip karakterlerdir.
Mage Menzilli büyüler, düşük defans Flame, Glacier, Lightning Elemental Lord (Karus), Arch Mage (El Morad) Alan büyüleri (AoE) sayesinde yaratıkları ve düşmanlarını toplu halde öldürebilen, teleport yetenekleri ile parti üyelerini yanlarına ışınlayabilen Mage'ler; oyunun en önemli sınıflarından birisini oluşturmaktadır. Çoğu kişi için en kötü sınıf olsalar

bile, Warrior kadar güçlüdürler. Düşük defans ve az can dezavantajlarını, uzun mesafe ve alan atış avantajlarıyle kapatırlar.

Priest İyileştirme ve koruma büyüleri, Battle Priest (yüksek hasar, düşük defans) Healing, Aura, Holy Spirit/Talisman Shadow Knight (Karus), Paladin (El Morad) En çok aranan parti üyesi. Yüksek defans ve sağlığa sahip Intelligence Priest veya düşük defans ve yüksek saldırı gücüne sahip Battle Priest olabilirler.
Potuk Kara büyüler, İyileştirme, Düşük Defans, Devil Mod, Destek Karakter. Attack, Defense, Devil Bureka Master

(El Morad)

Kara büyülerini savaşta kullanmaları için aranan en çok karakterlerden birisi. Zehirleri ile kısa sürede düşmanı öldürebilirler. Kara büyüleri ile ise düşman karakterlere yavaşlık, – defans ve stun verebilirler. Defansı diğer karakterlere göre az fakat dönüşüm özelliği sayesinde biraz bu açığı kapatıyor. Kısa süreli tank karakter olabilir.
Kurian Kara büyüler, İyileştirme, Düşük Defans, Devil Mod, Destek Karakter. Daphne Master

(Karus)

Kara büyülerini savaşta kullanmaları için aranan en çok karakterlerden birisi. Zehirleri ile kısa sürede düşmanı öldürebilirler. Kara büyüleri ile ise düşman karakterlere yavaşlık, – defans ve stun verebilirler. Defansı diğer karakterlere göre az fakat dönüşüm özelliği sayesinde biraz bu açığı kapatıyor. Kısa süreli tank karakter olabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Character". NTT Game. 9 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Haziran 2014.