İçeriğe atla

Kitzbühel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kitzbühel, 2008

Kitzbühel, Tirol'de küçük bir Orta Çağ kasabasıdır. Avusturya'nın Kitzbühel bölgesinde (Bezirk) idari bir merkezdir. 1 Ocak 2010 tarihi itibarıyla 8.204 kişilik nüfusa sahiptir. Kasaba, Kitzbühel Alpleri'nde yer almakta olup eyalet başkenti Innsbruck'un yaklaşık 100 kilometre (62 mil) doğusunda yer almaktadır. Kitzbühel ayrıca uluslararası üne sahip bir kayak merkezidir.

Kitzbühel, Kitzbüheler Açe Nehri üzerinde yer almaktadır.

Kasaba ilçe belediyeleri bölünmüştür: Am Horn, Aschbachbichl, Badhaussiedlung, Bichlach, Ecking, Felseneck, Griesenau, Griesenauweg, Gundhabing, Hagstein, Hausstatt, Henntal, Jodlfeld, Kaps, Mühlau, Obernau, Schattberg, Seereith, Siedlung Frieden, Zell am See, Sonnenhoffeld, Staudach, Stockerdörfl ve Zephirau'dur.

Kitzbühel'ün komşu belediyeleri: Aurach bei Kitzbühel, Jochberg, Tirol Kirchberg, Tirol Oberndorf, Reith bei Kitzbühel, Tirol ve Fieberbrunn St Johann'dır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İmparator Franz Joseph kafa karıştırıcı anayasal durumun ve 1875 yılında Salzburg-Tirol demiryolunun nihayet tamamlanmasından sonra, kasabanın ticaret ve sanayisi gelişmiştir. İlk kayak yarışına 1894'te ev sahipliği yaptı.[1]

Kitzbühel, Birinci ve İkinci Dünya Savaşları'ndan yıkımsız-hasarsız olarak çıkmıştır.

Kitzbühel kasabası 2000 yılından bu yana Tirol İklim İttifakı üyesi olmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Chizzali. Tyrol: Impressions of Tyrol. (Innsbruck: Alpina Printers and Publishers), s. 46