Kitzbühel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kitzbühel, 2008

Kitzbühel Tirol'de küçük bir Ortaçağ kasabasıdır. Avusturya'nın Kitzbühel bölgesinde (Bezirk) idari bir merkezdir. 1 Ocak 2010 tarihi itibariyle 8.204 kişilik nüfusa sahiptir. Kasaba, Kitzbühel Alpleri'nde yer almakta olup Innsbruck eyaletinin başkentinden yaklaşık 100 kilometre (62 mil) doğusunda yer almaktadır. Kitzbühel ayrıca uluslararası üne sahip bir kayak merkezidir.

Kitzbühel Kitzbüheler Açe Nehri üzerinde yer almaktadır.

Kasaba ilçe belediyeleri bölünmüştür: Am Horn, Aschbachbichl, Badhaussiedlung, Bichlach, Ecking, Felseneck, Griesenau, Griesenauweg, Gundhabing, Hagstein, Hausstatt, Henntal, Jodlfeld, Kaps, Mühlau'nun, Obernau, Schattberg, Seereith, Siedlung Frieden, Zell am See, Sonnenhoffeld, Staudach, Stockerdörfl ve Zephirau'dur.

Kitzbühel'in komşu belediyeleri: Aurach bei Kitzbühel, Jochberg, Tirol Kirchberg, Tirol Oberndorf, Reith bei Kitzbühel, Tirol ve Fieberbrunn St Johann'dır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

İmparator Franz Joseph kafa karıştırıcı anayasal durumun ve 1875 yılında Salzburg-Tirol Demiryolunun nihayet tamamlanmasından sonra, kasabanın ticaret ve sanayisi gelişmiştir.

Kitzbühel, Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarından yıkımsız-hasarsız olarak çıkmıştır.

Kitzbühel kasabası 2000 yılından bu yana Tirol İklim İttifakı üyesi olmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Kitzbühel İngilizce Wikipedia maddesi